Kapat
yapay zeka 3
Bilim 0

Zekanızı Geliştirmek İçin 10 Yöntem!

Zekanızı geliştirmek için 10 adet basit ama etkili yol il tanışın.

Beyninize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Ne sıklıkla onu yenilmeye çalışıyorsunuz? Zeka kapasitenizi onu eğiterek artırmak istemez misiniz? Evet diyorsanız aşağıdaki 10 yöntemi deneyerek zekanızı geliştirebilirsiniz.

1-Yeni şeyler yapın

Yeni şeyler yapmaktan çekinmeyin. Mesela evinize giderken kullandığınız bir yol vardır. Ancak evinize giderken aynı yolu kullanmayın. Bir de başka bir yoldan gitmeyi deneyin. Bu sayede beyninizi canlandırmış olacaksınız. Bu sayede beyninizde yeni sinir yolları yaratabilirsiniz. Yeni yemekler yapmayı öğrenin. Yeni egzersizler yapın.

2-Düzenli egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak beyin fonksiyonlarını ve hücre çoğaltılmasının artmasına yardımcı olur. Bu demek olur ki egzersiz yaparak yeni beyin hücrelere yaratabilirsiniz. Her gün yaptığınız 15 dk süren bir egzersiz beyninize oldukça faydalıdır.

[sp-related style=”dark” id=”4774″]

3-Hafızanızı eğitin

Daha iyi bir hafızaya sahip olmayı kim istemez değil mi? Hafızanızı telefon numaraları ve diğer önemli numaraları ezberlemek için eğitirseniz, hafızanız belirgin bir şekilde iyileşecektir.

4-Meraklı olun

Her şeyi olduğu gibi kabullenmektense sorgulayın. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Gündelik işleri, hizmetleri vb. sorgulayın. Meraklı olmak yeni şeyler öğrenmeye çalışmak, sorgulamak beyninizi yeni fikirler üretmeye teşvik eder. Merak olmasaydı şuan kullandığımız birçok ürün olmayacaktı. Örneğin bu yazıyı okuduğunuz cihaz merak sonucu elinizde bulunuyor.

[sp-related style=”dark” id=”3229″]

5-Pozitif düşünün

Stres ve kaygı; mevcut beyin nöronlarını öldürür, yeni beyin nöronları oluşmasını durdurur. Ancak olumlu düşünce ise, özellikle gelecek zamanlı olarak düşünmek, hücre oluşumunu hızlandırmakta ve stres, kaygı gibi sorunları önemli ölçüde azaltmaktadır. Olumsuz düşüncelerle boğuşmak yerine olumlu düşüncelere yönelin.

6-Sağlıklı beslenme

Beslenme tüm vücudu olduğu gibi beynimizi de önemli ölçüde etkiler. Beyniniz, tüketilen tüm besin maddelerinin ve oksijenin %20’sinden fazlasını tüketir. Bu yüzden beyninizi güzel ve iyi şeyler ile besleyin. Özellikle kırmızı meyve, yeşil yapraklı sebze, kuru yemiş ve balıkları haftalık beslenme programınıza dahil etmelisiniz.

[sp-related style=”dark” id=”2700″]

7-Kitap okumak

Okumak beyni stresten korur. Ayrıca araştırmalara göre hayal kurmak, hayal gücünü zorlamak beyni eğitmek için oldukça etkili bir yol. Okumak ise haya gücünüzü tetikler. Okuyun ve hayal kurmaktan vazgeçmeyin.

8-Yeterli uyku

Uyku beyne arınma etkisi yapmaktadır. Bu sayede hücreler yenilenirken aynı zamanda gün içinde beynimizde biriken toksinler ortadan kaldırılır. Uykudan verimli yararlanmak için her akşam ortalama 8 saat uyumaya dikkat edin.

[sp-related style=”dark” id=”2824″]

9-Navigasyonu kapatın

Navigasyonlar hayatımıza girdiğinden beri hiçbir şekilde harita kullanmadan yolu bizim için bulun makinalara güvendik. Bu da bizim için ister istemez beynimizin yavaşlamasına neden oldu. Navigasyonu kapatıp harita ile mekanlar arası ilişki kurarak yolunuzu bulmayı deneyin.

10-Hesap makinasından kurtulun

Evet kompleks işlemler için elbette hesap makinalarına ve bilgisayarlara ihtiyacımız olacak ancak basit hesapları da hesap makinası ile yapmayarak beynimiz bu konuda zorlamaya çalışalım. Alışveriş listemizin hesabı bile beynimizi bu konuda günlük olarak zorlamaya yeterli olabilir.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”4672″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.