Kapat
yüzen güneş enerjisi santrali
Dünya'nın 'En'leri 0

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Enerjisi Santrali!

Dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santrali Çin’in Huainan şehrinde yapıldı.

Çin’in Anhui eyaletine bağlı Huainan şehrinde faaliyete başlayan ve dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santrali adını taşıyan tesis 40MW gücünde.Popular Science’ın haberine göre, güneş enerjisi invertör sistemleri satıcısı Sungrow şirketi tarafından inşa edildi.Tesis su üzerinde 4 metreye 10 metre derinlikte yüzer halde bulunuyor.Tesisten elde edilen enerji Huainan kenti şebekesine başarı ile bağlandı.Kentte buluna göl oldukça kullanışsız bir durumda iken bu proje ile kullanışlı bir hal almış durumda.

yüzen güneş enerjisi santrali 2

Sistemin göl üzerinde bulunmasının avantajlarından bir tanesi de göl sayesinde sitemin soğutulabilmesi.Bu sayede ısıdan meydana gelen hasarlar en aza indirilmiş oluyor ve verim de artıyor.Ayrıca yüksek nem seviyelerine rağmen verimli şekilde çalışmaları için tasarlanmış olan yüzen paneller tatlı suyun buharlaşmasının önüne geçilmesini sağlıyor.

“Dalga enerjisi nedir?”

Sistemin göl üzerine kurulması zaten kalabalık olan ülkedeki yerleşilebilir alanları işgal etmemiş oluyor.Ülke halihazırda her biri en az 1 milyon olan 100 şehre sahip.Eskiye bakıldığında karbon salınımları ve iklim değişikliği konusunda en vurdumduymaz ve zararlı ülkelerden biri olan Çin, artık tavrını ve tutumunu değiştirerek yenilenebilir enerjilere önem veriyor.

İlginizi Çekebilir:  Kauai Adası Güneş Paneline Geçti

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.