Kapat
yildirim_nedir
Bilim 0

Yıldırım Nedir? Yıldırımdan Nasıl Korunuruz?

Yıldırım nedir? Yıldırımdan korunma yolları nelerdir?

Yıldırım düşmesi kuşkusuz hepimizi etkileyen en muhteşem doğa olaylarından birisidir. Doğa bize bir nevi bir güç gösterisi yapar. Ancak güzel oldukları kadar da tehlikelidir yıldırımlar. Peki yıldırım nedir? Yıldırımdan nasıl korunabiliriz?

Yıldırım kısaca tanımlama yapacak olursak eğer; bulutların üst katmanlarında oluşan pozitif yükler ile alt katmanlarda oluşan negatif yükler arasındaki enerji transferi olarak tanımlanabilir. Yıldırımlar konusunda kesinlik kazanmış bilgiler olmamakla birlikte bulutlarda buluna buz kristallerinin sürtünmeleri sonucunda elektrik yükleri oluştuğu ve oluşan etkileşim sonucunda ise yıldırım oluştuğu söylenmektedir.

Gördüğüm yıldırım mı yoksa şimşek mi?

Çoğu zaman insanlar yıldırım ile şimşeği birbirine karıştırırlar. Aynı ısı ve sıcaklık konusunda olduğu gibi kafa karıştırıcı olabiliyor. Ancak yıldırım ve şimşek birbirinden farklı kavramlardır. Şimşek, bulutlar arasında gerçekleşen bir olaydır. Yıldırım ise bulutlar ile yeryüzü yani toprak arasında oluşan ve yaklaşık 1000 km hızla gerçekleşen bir olaydır. Yıldırım düşmeleri sonucunda ani ısı değişimleri olur ve hotumlar oluşabilir.

[sp-related style=”dark” id=”3660″]

yildirim_nedir_1

Yıldırımdan korunma yolları

Yıldırımlar sonucunda büyük bir güç ortaya çıktığından insanlar için tehlikedir. Ancak bir insanın üzerine yıldırım düşme ihtimali oldukça düşük olmasına rağmen mümkündür. Bu yüzden yağışlı havalarda dikkatli olunmalıdır. Yapılan incelemeler sonucunda bir bölgeye yıldırım düşmeden önce vızıltıya benzer bir ses duyulduğu, deride karıncalanmalar olduğu ve saçların dikleştiği tespit edilmiştir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise muhtemel bölgeden derhal uzaklaşılmalıdır.

[sp-related style=”dark” id=”3379″]

Alınabilecek önlemler nelerdir?

Yıldırımdan korunmak için alınabilecek önlemler;

  • Paratoner(yıldırımsavar) kullanılmalıdır. Evlerde ve binaların çatılarında yıldırım düşmesi halinde elektriği toprağa ileten paratonerler bulunmalıdır.
  • Yağışlı havalarda yıldırım düşme ihtimaline karşı ağaçlardan, elektrik direklerinden, sivri yerlerden ve su birikintilerinden uzak durulmalıdır.
  • Yağışlı havalarda bireysel olarak alınabilecek önlemlerden biri de üstü kapalı bir alan bulunup yağışın dinmesi beklenmektir.
  • Kapalı bir alan yoksa eğer diğer insanlardan uzağa giderek yere çömelerek ayaklarınızı birleştirmeniz ve kafanızı öne doğru eğerek olabildiğince alanınızı küçültmeniz gerekir.
  • Elinizde şemsiye gibi sivri uçlu aletler varsa bu sizin için tehlikeli olabilir. Şemsiyeniz olsa bile onunla eve yetişmek için acele etmek yerine şemsiyenizi kapatarak kapalı bir alan bulmak doğru bir hareket olacaktır.
  • Yıldırım ihtimaline karşı en güvenli yerler ise otomobiller ve binalardır. Özellikle otomobiller ıslak lastiklerden elektriği toprağa iletebilirler

“Aynı yere iki kere yıldırım düşmez.” yanılgısına kapılmayın. Empire States binasına 15 dk içinde 15 defa yıldırım düştüğü gözlemlenmiştir.

[sp-related style=”dark” id=”2628″]

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.