Kapat
yeni nesil internet
Haberler 0

Yeni nesil internet

Yeni nesil internet gelecekte neler sunacak?

Eskiden beri interneti olanlar bilir ki internetimiz çok yavaştı.Önceleri 56 Kbps çevirmeli ağ bağlantısı kullanarak internete bağlanırdık. Daha sonra ISDN çıtayı yükseltip 128 Kbps’ye çıkardı. Bu gelişmeleri kablolar ve ADSL takip etti ve ilk defa evlerimize geniş bant bağlantısını getirdi. Günümüzde ise internet hızımızı borçlu olduğumuz fiber optik kablolarımız var. Kafada beliren yeni soru ise şu: Sırada ne var?

yeni nesil internet 2

Evlerden geniş bant bağlantı maalesef ufukta radikal ve yeni bir teknoloji görünmüyor.Ancak önümüzdeki yıllarda fiber optik kablolar giderek daha da hızlanacak. Şu an yer yer 100 Mbps bağlantı bulunsa da, bazı bölgelerde ve firmalarda 300 Mbps fiber optik seçeneği de sunulmaya başladı. Bu noktadan bakacak olursak bu, potansiyelin sadece küçük bir kısmı.

“Facebook sayfamız için tıklayınız”

2013’te Southampton Üniversitesi’nde bir grup saniyede 73,7 terabit hızına eriştiler ve sinyal, boş çekirdekli fotonik kristal fiberin içinde ışık hızının %99,7’si ile yol aldı. Bu, günümüzün geniş bant bağlantısı ile kıyaslanırsa kabaca 1.000 kat daha hızlı demek. Hız artışının sebebi olarak gösterilen, ışığın havada camda olduğundan çok daha hızlı yol alması. O yüzden bu yeni optik fiberler içi boş yapılıyor ve ışığın kırılmasından kaynaklanan geleneksel sorunlar ultra ince fotonik bir bant (kuşak) aralığı ile engelleniyor.
Araştırmalar hala laboratuvar ortamında olsa da, bu gibi gelişmeler ilerisi için oldukça umut verici.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.