Kapat
scutoid
Bilim 1

Yeni Geometrik Şekil Scutoid İle Tanışın!

Bilim adamları yeni bir geometrik şekil daha keşfetti. Scutoid!

Doğada çevremize baktığımız zaman birçok farklı ve güzel geometrik şekiller görmekteyiz. Kare, dikdörtgen, üçgen gibi. Ancak bilim adamları bunlara bir yenisini daha ekledi. Adı da Scutoid.

Canlılar hücrelerden oluşmaktadır. Canlılardan olan hayvanların da organlarında da epitelyal hücreler bolca bulunurlar. Epitelyal hücreler deri ve damar gibi kısımlarda bolca bulunurlar. Ancak araştırmacılar daha sonra epitelyal hücrelerin sirke sineğinin tükürük bezlerinde ve embriyosunda da bulunduğunu fark etmişler. Biyoloji kitaplarında bu hücrelerin tipi “iki paralel yüze ve belirli sayıda paralel kenara sahip bir çeşit prizma ya da sütun” şeklinde tanımlanır.

scutoid_1

Daha sonra bilgisayar ortamında modelleme yapan bilim insanları epitelyal hücrelerin organların kıvrılma yerlerini oluşturmak için bir araya geldiklerinde çok farklı bir şekil oluşturduğunu görmüşler. Bu şeklin daha önceden matematikçiler tarafından tanımlanan bir şekil olmadığını fark etmişler. Bu şekle bilim adamları scutellum adı verilen bir böceğin üçgen şeklindeki toraksından esinlenerek “Scutoid” adını vermişler.

Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda hücrelerin scutoid şeklini aldıklarında enerji kullanımını en aza ve stabiliteyi maksimuma çıkardıklarını görmüşler. Lehigh Üniversitesi araştırmacılarından Javier Buceta, bu tespit sayesinde yapay organ yapımında çalışan mühendislerin daha verimli model geliştirmelerine yardımcı olacağını ifade ediyor.

Buceta ayrıca kendilerinin şanslı olduklarını da belirterek, bu tarz bir araştırmada yeni bir şekle isim verme şansına herkesin sahip olamayacağını söylüyor.
Scutoid projesinin yazarlarından birisi olan Pedro Javier Gómez Gálvez’in makalesini buradan
inceleyebilirsiniz.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerini yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Yeni Geometrik Şekil Scutoid İle Tanışın!” üzerine 1 yorum

  1. Pedro Javier Gómez Gálvez dedi ki:

    Hello! I am one of the authors of the Scutoid work. We would be very pleasured if you include the link to our paper in this new: https://www.nature.com/articles/s41467-018-05376-1. Thank you in advance.
    Pedro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.