Kapat
yapay zeka
Nedir? 0

Yapay Zeka Nedir?

Son zamanlarda artmaya başlayan yapay zeka(artificial intelligence) haberleri ile bizimde bu konuya değinmemiz gerektiğine karar verdik. Gelin birlikte yapay zeka konusunu inceleyelim.

Ejderha Derisi nedir?

Sözlükte henüz kendine yer bulamamış olsa da yapay zekayı; bilgisayarların insan lara ait düşünme, akıl yürütme, nesnel gerçekleri algılama, kavrama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerini kullanabilir hale gelmesi olarak tanımlanabilir.Dünya literatürüne 1956 yılında Dartmouth’da John McCarthy tarafından önerilerek adı konmuştur. Fakat bundan önce çalışmalarda yapılmıştır. MIT’de  Minsky ve Edmonds tarafından 1951 yılında ilk yapay sinir ağı temelli bilgisayar SNARC yapıldı.

yapay zeka 2

Yapılan toplantıda adı konulduktan sonra Newell ve Simon tarafından “Genel Sorun Çözücü(General Problem Solver)” programı geliştirilmiştir. Daha sonra Simon “Fiziksel Simge Varsayımı” kuramını oluşturarak insandan bağımsız zeki sistemler oluşturmak isteyenler için hareket noktası olmuştur.

Yapay Zeka Nasıl Oluşturulur?

Aslında bu konuya geçmeden önce bir dip not düşmek isterim. Yukarıda bahsetmiş olduğum çalışmalardan sonra bilim insanları her şey için tek bir yapay zeka yerine tek veya birkaç konu üzerine uzmanlaşmış programların yapılabileceğini buldular.

Biyonik Yaprak Nedir?

Yapay zekayı, yüksek işlem teknolojisine sahip cihazlarda ve konusuna hakim insanlar tarafından uzun uğraşlar sonucunda oluşturulur. Bu oluşturulan sistemlerin bir kısmı açık kaynak olarak insanların hizmetine sunulduğunu görebilirsiniz. Başka bir yazımda açık kaynak olarak sunulan programlardan bahsedeceğim. Şimdi konumuza dönecek olursak yapay zeka oluşturulurken belirli katmanlar bulunur bunlar;

 • Bilgi

 • Nedenlendirme

 • Sorun çözme

 • Algılama

 • Öğrenme

 • Planlama

Bir programa yapay zekadır diyebilmemiz için yukarıda ki katmanların en az iki tanesini cevaplandırabiliyor olması gerekiyor.

yapay zeka 3

Yapay Zekanın Kullanım Alanları

Kullanım alanı açık kaynak olarak paylaşımının artması ile doğru orantılı artma göstermiş ve buna binaen uygulanabilirliği zeka ve kabiliyetleri gelişim göstermektedir. Kullanım alanlarına birkaç örnek verecek olursak

 1. Sanal asistanlar

 2. Akıllı arabalar

 3. Sohbet ve destek balonları

 4. Güvenlik sistemleri

 5. Akıllı ev sistemleri

Ve benzerleri şeklinde bu liste uzatılabilir.

Yürüyerek elektrik üretin!

Sonuç olarak insanlığın gelişmesi için bu sistemler faydalı mıdır? Yoksa kimi filmlere konu olduğu gibi insanlığın sonunu mu getirecektir. Bunu bilmesek de gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalın.

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.