Kapat
yapay_yagmur
Bilim 0

Yapay Yağmur Denemesi Yapılacak!

Çin’den bu sefer de yapay yağmur denemesi geliyor.

Çin şuana kadarki en büyük yapay yağmur denemesi ile iklime meydan okumaya çalışıyor. Yapay olarak yağdırılacak olan yağmur ile iklim değişikliğinin kısmen kontrol altına alınması bekleniyor.

Yapay yağmur yağdırmanın önemi nedir?

Çin tarafından gerçekleştirilecek ve tarihteki en büyük yapay yağmur projesi ile Tibet platosu üzerine ekstra yağmur yağdırılacak. Açıklanan raporda bu proje ile Tibet platosu bölgesindeki yağış miktarının 10 miyar metreküp seviyesine çıkması bekleniyor.

“Biyonik yaprak nedir?”

2016 yılında gerçekleştirilen Sky River projesinin uzantısı olan bu plan ile yaklaşık olarak 1.6 milyon kilometre karelik bir alana yağmur yağdırılacak. Bu yağış miktarı ile Çin’deki su ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 7’si karşılanabilecek.

yapay_yagmur_1

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü Başkanı Lei Fanpei, bu projenin Çin’in su sıkıntısını çözmek adına önemli bir yenilik olduğunu söylüyor. Proje ile sadece Çin değil bütün dünyadaki su sıkıntısına bir çözüm bulunabilir.

“Çiçekler neden kokar?”

Nasıl yapılacak?

Bu olaya bulut tohumlama deniliyor. Gümüş iyodür parçacıkları yanan odalar içinde bulunacak ve bunlar rüzgar ile atmosfere taşınacaklar. Daha sonra da bulut damlacıkları su kristallerine dönüşecek ve yapay yağmur üretilmiş olacak. Projenin ne zaman tamamlanacağı bilinmemekle beraber proje beraberinde tartışmaları da getirdi.

“Uzayda bitki yetiştirilecek.”

Carnegie İklim Jeomühendislik Yönetişimi Girişimi’nden Janos Pasztor bunun bir yerde olması gereken yağışın tohumlama ile başka bir yere taşındığını söylüyor. Kısacası bir yeri yağışı bulut tohumlama ile elinden alınmış oluyor.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.