Kapat
yandex_otonom_arac
Bilim 0

Yandex Otonom Araç Testine Başladı!

Yandex otonom araç testlerine Rusya’da başladı.

Yandex de otonom araçlarını test etmeye başladı. Bildiğiniz gibi birçok şirket otonom araç teknolojisi ile yakından ilgileniyor. Yandex te bu konuda geri kalmamaya karar vermiş. Bu otonom araç testleri sayesinde gönüllü yolcular ücretsiz olarak yolculuk yapabilecekler.

Testler halka açık

Yandex bu işte dünyadaki lider şirketlerden birisi olmayı hedefliyor. Bu konuda güzel bir adım atan Yandex, Rusya’nın Innopolis şehrinde iki otonom araç ile test yapıyor. Ancak bu testler halka açık olarak yapılıyor.  Bu testler sayesinde üniversite, stadyum, konutlar gibi belirli yerlere ücretsiz ulaşım hizmeti veriliyor.

“Yapay zeka nedir?”

Aklınıza araca binip hemen kafanıza göre istediğiniz yere gitmek gelmesin. Çünkü sürüş testlerinde bir emniyet mühendisi yanınızda yani ön yolcu koltuğunda oturuyor olacak. Şu an için sürüş güvenliğine odaklanan Yandex, testlerin yanı sıra yeni model otonom araçlar da geliştirecek. Şirket gelecekteki hedefleri arasına emniyet mühendisi olmadan ulaşım hizmet vermeyi koydu bile.

Aşağıdaki videoda Yandex otonom araç çalışmasını izleyebilirsiniz.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.