Kapat
Yak-9
Askeri 0

Yakovlev Yak-9 Avcı Uçağı Nedir?

II. Dünya Savaşı’nda SSCB yapımı bir avcı uçağı Yakovlev Yak-9.

II. Dünya Savaşı’nda birçok savaş makinası üretildi. Ülkeler sürekli olarak düşman olarak ilan ettikleri ülkelerin elindeki silahlardan daha iyisine sahip olmaya çalıştı. Bu yarışta üretilen savaş makinalarından birisi de Yakovlev Yak-9.

SSCB tarafından üretilmiş olan tek pervaneli bir avcı uçağı olan Yakovlev Yak-9 tek mürettebatlı bir uçaktır. NATO kod adı ise Frank’tır. Yak-9 uçakları üretilmesi Yak-3’lerin yetersiz kalması sebebiyle olmuştur. Bu uçak tasarlanırken temel olarak Yak-1 alınmıştır. Tasarımcısı ise Alexander Sergeyevich Yakovlev‘dir.

yak-9_3

İlk uçuşunu 1942 yazında yapan uçağa güç veren motor ise bir Allison V-1710 motorudur. Ekim 1942’de hizmete giren uçaktan toplamda 14.514 adet üretilmiştir. Yak-9’lar daha çok yüksek ve orta iritifada uçmak için tasarlanmış uçaklardır.

“Mikoyan Gurevich MIG-15”

II. Dünya Savaşı’nda Almanların elinde bulunan etkili savaş uçakları vardı. Bunlardan birkaçı Bf 109G ve Fw 190A’lardır. Eski Yak serisi uçaklar bu Alman uçakları ile başa çıkamıyorlardı. Ancak daha sonra gelen Yak-9’lar bu Alman uçakları ile başa çıkabiliyorlardı.

yak-9_1

Alman uçaklarına karşı güçlü bir koz olan Yak-9’lar ayrıca kendi kendilerini yamayabilme özelliğine sahip yakıt tanklarına sahipti. Bunun yanında oldukça iyi bir ateş gücüne sahipti. O dönemde büyük tehdit olan bombardıman uçaklarına karşı başarılı olabilmeleri çok önemliydi. Sahip olduğu 37 mm’lik top mermisi ile bütün bombardıman uçaklarını delebiliyordu. Böyle bir etkiye sahip ateş gücü ile genellikle bombardıman  uçaklarını düşürme görevlerine verildiler.

yak-9_2

Yak-9 daha sonra kendisinden daha sağlam bir zırha sahip olan Yak-9T versiyonuna kavuştu. Ancak performans ve manevra kabiliyeti olarak Alman uçaklarından daha kötüydüler. Yak-9’lar 1942 ve 1948 yılları arasında Sovyet Hava Kuvetleri’ne hizmet etmişlerdir.

“Vought F4U Corsair”

Yak-9 tipi uçaklar daha sonraları Kore Savaşı’nda Kuzey Kore Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılmışlardır. Ancak karşılarına çıkan P-51D Mustang tipi uçaklara karşı yetersiz pilot eğitimi yüzünden başarısız oldular. Ele geçirilmiş olan Yak-9’lar ise incelenmek için ABD’ye gönderilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta Mavi Tik Olmadan Mesajları Okuyun

Başarıları

  • Aleksandır Pokrışin, 59 uçak düşürdü
  • Grigori Reçakov, 56 uçak düşürdü
  • Dimitri Glinka, 50 uçak düşürdü

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.