Kapat
yakit_tasarrufu
Nedir? 0

Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin 7 Öneri

Aracınızda yakıt tasarrufu yapmak ister misiniz? İşte size 7 adet öneri.

Her ne kadar insanların toplu taşımaya yönelmesi gerektiğinden bahsediliyor. Ancak yine de insanlar gerek konfor gerekse istedikleri zamanda istedikleri yere gitmek istedikleri için şahsi araç kullanmaya devam ediyorlar. Ekonomik olarak toplu taşıma daha avantajlı olsa da şahsi araç kullanımı artmaya devam ediyor. Tabi ki şahsi araçların da oldukça fazla masrafı bulunuyor. Vergisi, bakımı, yakıtı derken liste hem uzuyor hem de rakamlar giderek artıyor. Biz de bu yazımızda sizlere bu listenin yakıt kısmından biraz bahsedecek ve yakıt tüketimini düşürmenin yollarından bahsedeceğiz.

1-Lastik basıncı kontrolü

Lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol etmek ve önerilen değerlerde tutmak sizin için ekstra yakıt tasarrufu sağlar. Lastikler genel olarak her ay yaklaşık olarak 2 psi kadar hava kaybeder. Lastik basıncı kontrolünü düzenli olarak yapmak sadece yakıt tasarrufu değil aynı zamanda güvenlik için de önemlidir. Aracınızı üretici tarafından önerilen lastik basınçlarında kullanmak sürüş güvenliği, lastiklerinizin ömrü ve yakıt tasarrufu açısından oldukça önemlidir.

2-Yük azaltmak

Basit bir mantık ile düşünecek olursak eğer aracınız ne kadar yüklüyse ne kadar ağırsa sizin aracınız da o kadar çok yakıt kullanmak zorunda kalacaktır. Bu hele bir de şehir içinde dur-kalk şeklinde ise yakıt sarfiyatını siz düşünün. Hepimiz aracımızda ekstra ve gereksiz eşyalar bulundururuz. Ekstra her 50 kg yakıt tüketimine %1-%2 oranında etkir. Aracınızda gereksiz ağırlıklar bulundurmazsanız yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse aracınızda piknik eşyalarınızı 7/24 taşımanıza gerek yok.

3-Klimayı gereksiz kullanmayın ve klima gazınızı tamamlayın

Klima gazlarının iki yılda bir tamamlanması önerilmektedir. Gaz eksik olduğunda yani gaz miktarı ve yağ değerleri düşük ise içeriye sıcak hava üflemeye başlayacak ve içeriyi soğutmak için daha fazla çalışacak. Klima motoru da aracın motoruna ek olarak bir yük bindirmekte olduğundan araç daha fazla yakıt tüketecektir. Trafik sıkışık ise klima kullanmak pek önerilmez. Çünkü zaten aracınız dur kalk yapmakta iken bir de klimanın yükü yakıt kullanımını artıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Elektrik Tellerindeki Kırmızı Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

[sp-related style=”dark” id=”3196″]

4-Lastik balans kontrolü

Lastik balans kontrolü yapmak her şeyden önce güvenlik üçün önemlidir. Yılda bir balans kontrolü yapmanız lastiklerinizin eşit aşınmasını sağlayacaktır. Aslında bu kontrol ile lastiğin toplam ömrünü yaklaşık olarak 20.000 km uzatabilir. Lastiklerinizin balans ayarının olması demek lastiklerin farklı farklı aşınması demek ve bu da sürtünmeden dolayı yakıt tüketimine etkiyecektir. Tabi ki burada da en önemli nokta güvenliktir.

5-Düzenli olarak araç bakımı

Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmak her zaman için önemlidir. Sonuç olarak elinizin altında bir makina kullanıyorsunuz ve makinalar düzenli bakımlara ihtiyaç duyarlar ki optimum ve istenilen düzeyde çalışsınlar. Düzenli bakım ile aracınızın sağlıklı kalmasını sağlarsınız. Motor yağı, bujiler, filtreler gibi elemanların düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Bu bakım ile aracınız hem daha sağlıklı çalışır hem de motorunuzun üzerine binen yük daha da hafiflemiş olur. Aracınızın bakımlarını mutlaka kontrol ediniz ve zamanı geldiğinde yaptırınız.

6-Sürüş tarzı

Yakıt tasarrufunu etkileyen en önemli faktörlerden birisi de sürücüdür. Aracı yüksek devirde kullanmak, sert bir sürüş tarzına sahip olmak aracınızın yakıt tasarrufu yapmasını olumsuz etkiler. Hız sabitleyiciniz varsa aracınız sabit bit hızda tutulacak ve daha kontrollü yakıt harcayacaktır. Ani hız değişimleri, sert ivmelenmeler ve devirli kullanım aracınızın yakıt tüketimini artırır.

[sp-related style=”dark” id=”3300″]

7-Lastiklerinizin AB etiket değerleri

Doğru lastikleri seçmelisiniz çünkü lastikler aracınızın yakıt tüketiminin %20 gibi bir kısmını oluşturur. Yeni lastik alırken üzerindeki AB etiket değerlerini kontrol ederek almalısınız. AB etiket değerleri lastikleri üç kategoride değerlendirilmektedir. Bunlar; Yakıt Verimi, Islak Kavrama ve Gürültü. Yakıt verimliliği, A’dan F’ye kadar olan ölçekte derecelendirilir ve A derecesi mümkün olan en iyi sonuçtur. Bu lastikler dönmek için daha az enerji gerektirir ve bu nedenle daha az yakıt tüketirler. Öyleyse iyi yakıt ekonomisine sahip yeni lastikler istiyorsanız, rehberlik için AB Lastik Etiketi’ne mutlaka bakın.

İlginizi Çekebilir:  Pnömatik Nedir?

Bu anlattığımız konularda dikkatli olmanız elbette aracınızda yakıt tasarrufu yapmanıza yardım edecektir. Ancak ülkemizdeki yüksek yakıt ücretleri nedeni ile yine de toplu taşıma araçları en ekonomik yöntemdir. Şahsi aracınızı zorunlu olmayan durumlarda kullanmamak tasarruf yapmanıza yardım edecektir. Kullanırken de önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz. Güvenli sürüşler dileriz.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”3104″]

[sp-related style=”dark” id=”2939″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.