«
 1. Ana sayfa
 2. Bilim
 3. Wankel Motoru Nedir?

Wankel Motoru Nedir?

wankel motoru

 Wankel motoru nedir? Nasıl çalışır?

Wankel motoru diğer içten yanmalı motorlardan farklı olarak döner pistona sahip bir motor çeşididir. Yapısal olarak daha az karmaşık olan Wankel motorları nasıl ortaya çıkmıştır ve nasıl çalışmaktadır?

“Beygir gücü nedir?”

1954 senesinde kendisi bir mühendis olan Felix Wankel tarafından geliştirilmiş bir motordur. Bu motor ilk olarak Almanya sınırları içerisinde bulunan NSU firmasına getirildi.1963 senesine gelindiğinde NSU Spider marka araca monte edildi. Daha sonra ise Mazda rx7 ve Mazda rx8 gibi efsane olmuş araçlarda kendine yer buldu ve gücünü tüm dünyaya kanıtlamış oldu.

wankel motoru 3

1972 yılında Amerikan GM şirketi 50 Milyon dolar bir harcama yaparak 185 Hp güç üretebilen bir Wankel motoru geliştirmiş ve araçlarında kullanmıştır.

Ford’da kendi araçlarında bu motora yer vermiştir. Bunlara ek olarak ise Hollanda’da Datsun, İngiltere’de Rolls Royce ve İtalya’da Alfa Romeo, Wankel motorunu araçlarında kullanmıştır. Günümüzde ise Mazda RX7 ve Mazda RX8 araçları bu motora sahiptir ve hala kullanmaktadırlar.

“Beygir gücü ile tork arasındaki fark nedir?”

Yeni bir motor ortaya çıkması demek daha karmaş bir yapıda olması demek değildir.Wankel motorunun iç yapısının bilinen içten yanmalı motorlara nazaran daha basit olması da bunu kanıtlar niteliktedir.

“Koenigsegg Regera”

Oval bir gövde içerisine yataklanmış olan döner bir piston ile bilinen içten yanmalı motorların görevini kolaylıkla ve fazlalıkla yapabilmektedir.İstenilen güce bağlı olarak dönen rotor sayısı 2-3-4 olabilmektedir.

wankel motoru 1

Rotor bir adet iç ve bir adet dış dişli ile ana mile bağlanmıştır. Bilinen içten yanmalı motorlardaki emme, sıkıştırma, genişleme ve egzoz fazları motorun çevresinde gerçekleşir. İşte burada da motorun en büyük ve belki de tek sıkıntısı ortaya çıkmaktadır.Rotorun etrafının çok hızlı olarak aşınması motorun sürekli olarak yenilenmesini gerektirmektedir. Hala rotor kenarlarının aşınması güç bir materyal tarafından üretilememesi motorun tercih edilebilirliğini önemli ölçüde etkilemektedir.

wankel motoru 2

“Facebook sayfamız ile her yazıdan ilk siz haberdar olun.Sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.”

Wankel motora sahip otomobiller;

 • SU Spider
 • NSU Ro-80
 • Mazda R-100
 • Mazda RX-7
 • Mazda RX-8

Motorun çalışmasını aşağıdaki animasyondan görebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

Yorumlar

 1. Nurettin kilicaslan

  Bu tip döner motorların disk uçlarının zayıf olması nedeniyle omurlerinin kısa olduğu bilgisi vardır.