Kapat
Nedir? 0

Vargel Tezgahı Nedir ve Nasıl Çalışır?

vargel tezgahı tanım: Tezgah üzerine takılan kesici takım sayesinde iş parçası yüzeyinde tekrarlı doğrusal hareket yaparak talaş kaldıran tezgahlardır.

Çalışma sistemlerine göre;

  • Yatay vargel tezgahları
  • Düşey vargel tezgahları

Yatay vargel tezgahı

vargel yatay

Başlığı x ekseni doğrultusunda hareket eden tezgahlardır. Motordan alınan dairesel hareket muylu sistemi vasıtasıyla doğrusal harekete dönüştürülür.

Düşey vargel tezgahı

Kesme işlemi y ekseni doğrultusunda gerçekleşir. Motordan alınan hareket dişli donanımı vasıtasıyla eksantrik r. Genellikle delik içerisine kama kanalı vb işlemlerde kullanılır.

Hidrolik vargel tezgahı

vargel hidrolik

Motor tarafından tahrik edilen hidrolik pompa vasıtasıyla hidrolik yağ pistonlara gönderilir. Kullanılan bir yön kontrol valfi vasıtasıyla yağın yönü sürekli değiştirilir.

Vargel tezgahının kısımları

vargel hareketli başlık

Vargel tezgahını fonksiyonel olarak üç ana kısıma ayırmak mümkündür. Bunlar;

1- Ana gövde

2- Hareketli başlık

3- Hareketli İş tablası

1- Ana Gövde: Vargel tezgahının gövde aksamı tezgahın iskeletini teşkil etmektedir. Hareketli başlığı, iş bağlama tablasını ve motor aksamını üzerinde taşımaktadır. Tezgahın gövde kısmı genellikle dökme demirden imal edilmektedir.

2- Hareketli başlık: tezgahın bu kısmı  kesici takımı taşıyan ve doğrusal hareket eden kısımdır. Başlığa hareket mekaniksel ve hidrolik olmak üzere iki farklı şekilde verilebilir. Başlık kısmı tezgah gövdesine açılmış kanal üzerinde git gel hareketi yapmaktadır.

3- Hareketli iş tablası:

vargel tabla

“Eğeleme ve el tesviyeciliği nedir?”

Vargel tezgahında iş parçasının bağlandığı kısım olarak adlandırılır. Bu kısım yatay ve düşey yönlerde hareket edebilmektedir. İş tablası gövde üzerine kayıt-kızak sistemi ile bağlanmıştır. İş parçasının sabitlemede kullanılan mengene iş tablasına yine T kanalları kullanılarak bağlanır. Tezgahın iş tablasına ait yatay ve dikey hareketler yine yatay ve dikey eksenlerdeki kare vidaları vasıtasıyla sağlanır. Bu hareketler elle ve otomatik olarak kullanmak mümkündür.

Vargel tezgahının çalışma sistemi

Motor dişlisin deki hareket kulis dişlisine iletilir. Kulis dişlisi göbeğindeki prizmatik muylu kulis kanalı içerisinde hareket eder. Kulis dişlisinin dairesel hareketi kulis vasıtasıyla doğrusal harekete çevrilir.

İlginizi Çekebilir:  İlk Hybrid Audi ABT Audi RS6-E İle Tanışın!

Vargel tezgahında kullanılan kesici takımlar

vargel kalem

a)Kaba talaş kalemi, b)Sert maden uçlu kaba talaş kalemi, c)İnce talaş kalemi, d) Geniş ağızlı ince talaş kalemi, e)Sol yan kalemi, f) Sağ yan kalemi, g)Kanal kalemi, h) Yan yüzeyler için kanal kalemi

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.