Kapat
uzayda_bitki
Haberler 0

Uzayda Bitki Yetiştirilecek!

Çin uzayda bitki yetiştirmek istiyor.

Uzayda bitki yetiştirmek için atılan en somut adım Çin’den geldi. Özel kaplar içerisinde bitkiler yetiştirilecek. Ay’da yetiştirilmesi planlananlar arasında ilk olarak çiçekler, patates ve ipek böceği geliyor.

Önemi nedir?

Chongqing Üniversitesi araştırmalar yürütüyor. Araştırmaya göre Ay’da patates ve Arabidopsis tohumları yetiştirilecek. Yetiştirme işlemi için tohumlar alüminyumdan yapılmış silindirik bir kap içerisine yerleştirilecekler. 18 cm boy, 16 cm çap ölçülerinde olan 0.8 litrelik bu kap 3 kg ağırlığında. Bu kap bitkiler için yetişme alanı görevi görecek. Ayrıca kap içerisinde hava, su, bir besin karışımı ve kamera ile veri aktarım sistemi bulunacak.

“Uzay çöpleri zıpkın ile toplanacak.”

Yetiştirilecek olan bitkiler için her şey plana uygun bir şekilde ilerlerse; tohumlar dikilecek, yeşerecek ve büyüyecek daha sonra da çiçeklenecekler ve bu durumların hepsi kamera üzerinden izlenebilecek. Aslında Arabidopsis ve patatesler Uluslararası Uzay İstasyonu ve Tiangong-2’de bulunan uzay laboratuvarlarında yetiştirilmişti. Ancak sizin de düşüneceğiniz gibi bunu Ay üzerinde gerçekleştirmek oldukça zor olacak.

“Hubble uzay teleskobundan gelen harika görsel.”

Ay’da yapılacak bu bitki yetiştirme işleminde sıcaklık önemli bir etken olarak görülüyor. Çünkü bitki için sıcaklığın kabul edilebilir derecede olması gerekiyor. Ay’ yüzeyinde yapılacak olan bu çalışma ile uzayda bitki yetiştirme koşullarını öğrenmiş olacağız. Belki de ileride gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğümüz kolonileşme ihtiyacında uzay tarımı yapılabilmesi için gerekli olan temeller atılacak.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.