Kapat
uzay_çöpleri_1
Haberler 0

Uzay Çöpleri Zıpkın İle Toplanacak!

Uzayı kirleten uzay çöpleri zıpkın ile toplanacak.

Uzay çöpleri bilindiği gibi uzay araçları ve yakıtı biten uydulardan oluşuyor. Bu çöpler her geçen gün artmaya devam ediyor ve önüne geçilmezse artmaya ve gelecek için sorun olmaya devam edecekler. Airbus firması uzay çöplerini toplama görevini zıpkına benzeyen bir alet ile yapacak.

Tehlikeli uzay çöpleri

uzay_çöpleri

Airbus tarafından İngiltere’de Surrey Uzay Merkezi’nde zıpkını andıran bir alet geliştirildi. Sıkıştırılmış hava kullanarak ateşlenebilen aletin uzunluğu ise 9 metre. Bu alet ile yapılan testlerde, uydu muhafazası için kullanılan ve 3 cm kalınlığı geçmeyen uyduların dış kısımlarında kullanılan kompozit malzemeler delinebildi. Araştırmacılar tarafından hedeflenen ise zıpkını hedef seçilen uzay çöpüne ateşlemek. Bu sayede yakalanan çöpler dünyaya çekilerek uzaya gitmeden temizlenebilecek.

“Ticari uzay iletişim istasyonu kuruluyor!”

Uzay çöpleri gün geçtikçe daha büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. Şuan uzayda 10 cm’den daha büyük 21.000 parça ve 1-10 cm arasında 50.000 parça çöp bulunuyor. Çöplere neden olan ülkeler içinde en başta ABD, Rusya ve Çin geliyor. İlerleyen zamanlarda testlerin tamamlanması halince çöp toplama işlemine başlanabilir.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.