Kapat
uykusuzluk
Bilim 0

Uykusuzluk Nelere Sebep Oluyor?

Uykusuzluk nelere sebep olur? Zararları nelerdir?

Uykusuzluk günümüzde insanlardan göze çarpan sorunlardan birisi olabiliyor. Bunun bir çok özel ve genel sebebi de olabiliyor. Kimi zaman insanlar tam uykularını alamadan işlerine gitmek zorunda kalıyorlar. Bazen de bu uykusuzluk durumu bir gün ile de sınırlı kalmayabiliyor. Peki uykusuz kalmak nelere sebep oluyor? Bize ne gibi zararlar verebilir?

Uykusuzluğun vücutta ne gibi etkileri olduğuna dair en önemli bilimsel çalışmalardan biri Randy Gardner’ın 1964’te, henüz 17 yaşındayken 264 saat uykusuz kalması sırasında yapılmış. Stanford üniversitesi’nden psikiyatrist William C. Dement’in gözlem yaptığı 11 gün boyunca Gardner’ın vücudunda adım adım gerçekleşen değişimler kaydedilmiş.

[sp-related style=”dark” id=”4855″]

Çalışmada, üç gün sonra Gardner’ın moralinin daha düşük olduğu ve koordinasyon becerisini kaybetmeye başladığı, koku alma duyusunun zayıfladığı görülmüş. Gardner beşinci günde halüsinasyon görmeye başlamış. Sonrasında yapılan analizlerde ise Gardner’ın göründüğü kadar uyanık olmadığı, beyninin çeşitli bölgelerinin zaman zaman kısa uykuya geçtiği gözlenmiş. 

11 gün uykusuz kalmak her ne kadar Gardner’ın sağlığı üzerinde uzun vadede bir tehlike yaratmasa da uzmanlar bu konuda risk almamak gerektiğini söylüyor. Nitekim uykusuzluğun hem motorlu taşıt kazaları hem de iş kazaları oranını artırdığına dair veriler var. Örneğin günde 5 saatten az uyuyan bir işçinin iş kazası geçirme olasılığı 7 saat uyuyan bir işçiye göre 2,7 kat fazla. 

Bunun yanı sıra uykusuzluğun uzun vadede obezite, tip-2 diabet, kalp rahatsızlığı ve depresyon riskini artırdığı biliniyor.

[sp-related style=”dark” id=”4774″]

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

İlginizi Çekebilir:  RPC Sunucu Nedir?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.