Kapat
uçaklar nasıl uçar concorde
Bilim 2

Uçaklar Nasıl Uçar?

Uçaklar nasıl uçar hiç merak ettiniz mi?

O kocaman kanatları ile mesafeleri kısaltan ve bizi hayretler içinde bırakan büyük gürültülü makinalardır uçaklar.Hepimiz o kadar büyük ve ağır makinaların nasıl uçtuğunu elbet merak etmişizdir. Şimdi ise sizlerin merakını gidermek için bakalım uçaklar nasıl uçar?

“Jet motoru nedir nasıl çalışır?”

Genel bilinenin aksine uçaklar motorları sayesinde uçmazlar.Uçakları asıl uçuran ve havada kalmasını sağlayan şeyler onların özel tasarlanmış kanatlarıdır.Motorlar uçaklara itme kuvveti sağlar ancak bu itme kuvveti havada böylesine süzülmeleri için yeterli değildir.

Uçakların nasıl uçtuğuna bakmadan önce uçma eyleminin kuşlardan esinlenildiği gerçeğine değinilmelidir.Kuşlar doğada bulunan en güzel uçma yeteneğine sahip canlılardır.Uçaklar da tasarlanırken ve mühendislik hesapları yapılırken kuşlardan esinlenilmiştir.

Kuşların uçması için iki farklı yöntem sağlanmalıdır;

ucaklar nasıl ucar kartal

  1. Kuşlar, uçabilmek için kanat çırpar.Bu hareket etki-tepki prensibine dayanarak kuşların havalanmasını sağlar.
  2. Kuşlar, aerodinamik kanat yapısına sahiptirler.Bu aerodinamik kanat yapıları sayesinde kuşlar havada kalabilir ve taşıma kuvveti sağlayabilirler.

Kuşlar kanat çırparak havalanır ve hız kazanırlar.Kazanılan hız kanatlarındaki havanın akışı ile de birleşerek kaldırma kuvveti oluşturur ve tekrar kanat çırparak hızlarını tekrar artırırlar.Kuşlar bu döngüyü tekrar ederek uçma eylemini gerçekleştirebilirler.

Temel uçma prensibi

ucaklar nasıl ucar

Yukarıdaki resme bakacak olursak eğer;

Bir cismin havada kalabilmesi için kaldırma kuvvetinin yer çekimi kuvvetinden daha büyük olması gerekmektedir.Eğer kaldırma kuvveti, yer çekimi kuvvetinden küçük ise cisim havalanamaz.Kuvvetler eşit ise cisim havada kalabilir.Ancak yükselmek isteniyorsa kaldırma kuvveti artırılmalıdır.Peki uçmak için bu yeterli midir?Hayır.

“North American F-86 Sabre”

Uçakların gerçek anlamda havada belirli bir süre kalabilmesi yani uçabilmesi için kanatlar en önemli etmenlerden biridir.Şimdi de uçakların kanat yapılarına ve uçma eylemini nasıl gerçekleştirdiğine bakalım.

ucaklar nasıl ucar 2

Özel tasarlanmış olan uçak kanatları uçağın hızı arttıkça kaldırma kuvveti oluşturur.Uçak hızlanırken uçağın kanatlarının tasarımı sayesinde kanat altındaki hava kanat üstündeki havadan daha yavaş akar.Akış hızı fazla olan üst tarafta hava basıncı düşer.Alt tarafta ise hava basıncı daha fazla olduğundan uçak havalanmaya başlar.Uçak kanatlarının temel tasarım prensibi buna dayanmaktadır.

“Dünyanın en büyük 5 yolcu uçağı”

Uçaklar havada büyük bir hızla hareket ederler.Havada büyük bir hızla hareket eden tonlarca ağırlıktaki bu araca yön vermek de gerekir. Uçaklara havada yön verme işlemi üç eksen etrafında olur. Uçakların yön değiştirebilmesi, uzunlamasına, yanlamasına ve düşey eksenler etrafında gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:  Yürüyerek Elektrik Üretin

Uzunlamasına eksen;

Bu eksen, uçağın burun tarafından kuyruk tarafına kadar uzanmaktadır. Uzunlamasına eksen uçağın ağırlık merkezinden geçer. Uçağın havada boyuna doğru olan ekseni çevresinde yapmış olduğu harekete, yatış hareketi denmektedir. Uçakların uzunlamasına eksen etrafında yapmış olduğu hareketler, kanatçık, spoiler ve elevon ile kontrol edilmektedir.

ucaklar nasıl ucar eksenler

Yanlamasına eksen;

Uçağın ağırlık merkezinden geçer ve kanat uçlarını birleştiren bir eksendir. Bir kanat ucundan, öteki kanat ucuna doğru uzanır. Uçakların burun eksenleri etrafında yaptıkları harekete yunuslama adı verilir. Hareket, elevator, elevonlar ve stabilizatör tarafından kontrol edilmektedir.

Düşey eksen;

Uçağın gövde alt kısmına doğru uzanan bir eksendir. Uçakların düşey eksen etrafında yaptıkları bu harekete sapma hareketi ismi verilir. Sapma hareketi istikamet dümeni adı verilen alet tarafından kontrol edilir.

Sizler de düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Uçaklar Nasıl Uçar?” üzerine 2 yorum

  1. Bedirhan dedi ki:

    Birkaç tane yazı hatası ve bilgi yanlısı var onun dışında güzel bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.