Kapat
uçak kanadı bölümleri 6
Bilim 0

Uçak Kanadı Bölümleri Nelerdir?

Uçaklar kanatları olmadan uçamazlar. Uçmak için kanatlara ihtiyaç duyarlar. Peki uçak kanadı bölümleri nelerdir?

Uçak kanadı bölümleri kısmına geçmeden önce kısaca bilgi verelim. Havadan daha ağır bir cismin uçabilmesi için bir taşıyıcı kanatlara ve güç sistemine ihtiyaç vardır. Güç sistemi yani itişi sağlayan sistemin durması haline bile uçak bir süre daha havada süzülebilir. Bu nedenle uçaklar için kanat sistemi itiş sistemine oranla bir nebze daha önemlidir.

“Jet motoru nedir nasıl çalışır?”

Kanatlar tonlarca ağırlığa sahip bu uçakları nasıl uçurur derseniz, uçaklar nasıl uçar yazımıza göz atabilirsiniz. Uçak kanatları uçağı havada tutmanın yanında belli yan görevlere de sahiptir. Bunlar;

  • İniş takımlarını üzerinde taşımak
  • Güç grubunu üzerinde taşımak
  • Yakıt depolarını üzerinde taşımak
  • Eğer bu uçak bir savaş uçağı ise silah ve mühimmat taşımak
  • Hava manevralar yapmayı sağlamak

“Uçaklar nasıl uçar?”

uçak kanadı bölümleri

Farklı uçak tipleri bulunmaktadır. Bu yüzden farklı amaçlara hizmet eden farklı uçak kanadı bölümleri ve tasarımları da mevcuttur. Yani kanadın nerede bulunduğuna, kanat şekline, kanat biçimine, gövdeye takılma açısına ve yatay düzlemde görünüşüne göre pozitif dihedral, negatif dihedral ve çift dihedral(W) şeklinde olabilir. Genellikle pozitif dihedral yapısı tercih edilir.

uçak kanadı bölümleri 1

 

Uçak kanadı üzerindeki sistemler

uçak kanadı bölümleri 5

Uçak seyahatlerinizde cam kenarında otururken kanatlar dikkatinizi çekmiştir.İniş ve kalkış anına bu tarz bir görüntüye şahit olmuş olabilirsiniz.Bu görüntüdeki parçaları flap diye adlandırmaktayız.Düşük hızlarda kanat yüzey alanını artırarak daha fazla kaldırma kuvveti oluşturmaya yararlar.

“İt dalaşı nedir?”

5 farklı flap çeşidinden bahsedebiliriz.

  1. Düz(Plain)
  2. Ayrık(Split)
  3. Oluklu(Slotted)
  4. Fowler, Kruger
  5. Junkers

uçak kanadı bölümleri 3En verimli flap sitemi Fowler tipi flap sistemidir.Günümüzde ticari uçaklar dahil olmak üzere en çok kullanılan flap tipidir.

Aşağıdaki videoda flapların nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Işık Hızı Nedir? Işık Ne Kadar Hızlıdır?

Aynı zamanda kanadı gözlemlerseniz eğer yukarı kalkan parçalar da göreceksiniz. İşte bu parçalara da spoiler adı verilir. Genellikle ticari uçaklarda hava akışını keserek uçağı yavaşlatmaya yarar. Küçük uçaklarda ise ekstra olarak hızı düşürmek ve manevra kabiliyetini artırmak için kullanılabilmektedir.

Bir diğer durum da uçağın dönmesini (roll) sağlayan yapılardır. Bu yapıların orijinal ismi aileron olmakla birlikte türkçede kanatçık olarak kullanılmaktadır. Temel prensipleri basınç oluşturmaktır.Yan iki kanatta basınç farkı yaratıyorlar. Bir kanadın üst kısmında basınç fazla iken diğerinde alt kısmındaki basıncı artırarak uçağın dönmesini sağlarlar.

uçak kanadı bölümleri 4Bir uçak kanadında bu sistemlerden iki adet bulunmaktadır. Outboard ve Inboard olarak bilinen yapıları düşük hız ve yüksek hız olarak adlandırıyoruz. Yani kısacası yüksek hızlarda ve düşük hızlarda farklı kanatçıklar kullanılıyor.

“Helikopter nedir? Helikopterler nasıl uçar?”

Farklı kanatçıkların kullanılmasının sebebi de momenttir. Aradaki mesafeye dikkat ederseniz kuvvet x kuvvet kolu farkını görebilirsiniz. Düşük(low) hızlarda dış(outboard) kanatçığı kullanılıyor. Daha az basınç farkı ile daha fazla kuvvet elde ediliyor. Yüksek hızlarda ise tam tersi yapılır.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.