Kapat
mühendislik alanları
Bilim 0

Türkiye’den AR-GE yatırımı!

Türkiye AR-GE konusunda büyük yatırım yaptı.

Ajans Press tarafından Türkiye’nin AR-GE çalışmaları için harcadığı miktar incelendi. Bilgiler Ajans Press tarafından TÜİK ve medya yansımaları derlenerek sağlandı. Bu bilgilere göre Türkiye geçtiğimiz sene için 10 milyar 710 milyon lirasını AR-GE için harcadı. Elde edilen rakam daha önceki yıldan yaklaşık olarak %17,5 kadar daha fazla. Bu seneki çalışmalar için ise 12 milyar 950 milyon lira kadar bir başlangıç ödeneği ayrıldı.

arge

Üniversiteler liderlik ediyor

ITS Medya ve Ajans Press’in gerçekleştirdiği araştırmada basında sunulan ve yansıyan haber adetleri dahi belli oldu. 2018 yılı içinde yapılan medya araştırmasına göre AR-GE ve inivasyon başlıkları altında 28 bin 197 adet haber yansıması tespit edildi. 2017 yılında ise bu sayının 38 bin 649 olduğu tespit edildi.

“Mekatronik mühendisliği nedir? Mekatronik mühendisi ne iş yapar?”

Araştırma-Geliştirme faaliyetleri için ayrılan başlangıç ödenekleri sosyo-ekonomik hedeflere göre sınıflandırıldığında, 2018 yılı için en çok ödeneğin yüzde 41,2 ile Genel Üniversite Fonlarına tahsis edildiği belirlendi. Genel Üniversite Fonlarını da yüzde 28,5 ile savunma, yüzde 7,7 ile endüstriyel üretim ve teknoloji, yüzde 5 ile eğitim, yüzde 4 ile de ulaşım, telekomünikasyon ve diğer alt yapılar sırasıyla takip etti.

Ayrıca devlet tarafından ayrılan ödeneğin sadece kamu kurum ve kuruluşları ile sınırlı kalmadığı ulusal sektördeki ve yurt dışındaki araştırma geliştirme faaliyetlerini de kapsadığı belirtildi.

Kaynak:https://www.techinside.com/turkiye-ar-ge-icin-buyuk-yatirim-yapti/

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.