«
  1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Tsunami Tehlikesine Erken Uyarı Sistemi

Tsunami Tehlikesine Erken Uyarı Sistemi

tsunami uyarı sistemi

Tsunami tehlikesi okyanus kıyısında olan şehirler için oldukça büyük bir tehdit olarak görülüyor.

Tsunami felaketlerini önceden tahmin edebilmek için, İtalya’nın Roma kentindeki Sapienza Üniversitesi’nden bilim insanları, tsunamilerin atmosferdeki yarattığı etkiyi takip edecek yeni bir sistem geliştirdi.

Sistemin adı ise Variometrik Yaklaşım(VARION)

tsunami

Yeni geliştirilen yöntemde Küresel Konumlama Sistemi (GPS) ve diğer uydu navigasyon sistemleri kullanılarak, atmosferin elektromanyetik dalgalarını yansıtacak miktarda iyonların ve serbest elektronların bulunduğu iyonosferdeki düzensizliği takip ediyor.

 

İyonosfer atmosferin 80-1000 kmlik kısmını kaplıyor.Atmosfer gazlarının atom ve moleküllerini iyonlarla harekete geçiriyor.

Tsunami oluşup ilerlemeye başladığında su molekülleri aniden yoğunlaşmaya başlar ve yapışkan bir hâl alır.Dalgalar ise havayı sıkıştırmaya başlar ve tüm bunlar da atmosferde iç yer çekim dalgaları oluşturur.

Oluşan bu hareketler GPS üzerinden izlenebilir.

Sapienza Üniversitesi’ndeki doktora öğrencisi Giorgio Savastano;

“VARION, tsunamiler için erken uyarı sisteminin geleceğine önemi bir katkı”

diyor ve ekliyor;

“Şu anda algoritmayı GPS sistemlerine adapte etmeye çalışıyoruz. Bu sayede 230 farklı küresel uydu navigasyon sistemine ulaşabileceğiz.”

tsunami uyarı

Umariz sistemler gelişimini sürdürür ve tsunami gibi felaketler için erken önlemler alınabilir, can ve mal kayıplarının önüne geçilebilir.

Kaynak

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *