Kapat
toz altı kaynağı nedir
Nedir? 2

Toz Altı Kaynağı Nedir?

Temel olarak bir elektrik ark kaynağıdır.Kaynak arkı otomatik olarak kaynak yerine gelen çıplak elektrot ile iş parçası arsında meydana  gelir. Aynı zamanda kaynak yerine devamlı olarak bir toz dökülür, ve ark bu tozun altında yapılır.  Toz altı kaynağı otomatik bir kaynak ürünü olmanın yanında yüksek güçlüdür. Bir paso ile 85 mm. İki paso ile 180 mm.Ve çok paso ile 300 mm kalınlığa kadar parçaların kaynağını yapmak mümkündür. Kaynak yapılacak en ince sac ise 1.2 mm dir.

“Kaynak hataları nelerdir?”

 

 

Bu usule normal el kaynağına nazaran elektrot teli daha yüksek bir akım şiddeti ile yüklenebilir. Bu sebepten derin nufuziyetli ve geniş banyolu dikişler elde edilebilir.   Mesela; 4 mm çapındaki bir elektrot ark kaynağı 150 ile 190 amper arasında akımla kaynak yaparken, toz altı kaynağına 450 ile 650 amper  arasında bir akım ile kaynak yapılabilir.

TOZ ALTI KAYNAĞININ, EL İLE YAPILAN KAYNAĞA GÖRE AVANTAJLARI

Kaynak hızı, kaynak gücü ve kaynak teli sarfiyatı az. Nüfuziyet kuvvetli, sürekli kaynak yapabilme imkanı var. Yüksek kalite kaynak debisi sağlar.Elektrik enerjisi sarfiyatının minimum olması özel koruyucu emniyet tedbirlerine ihtiyaç olmaması gibi özellikler…

Tozaltı kaynağının nasıl yapıldığını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Toz Altı Kaynağı Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Mehmet dedi ki:

    Tesekkurler bilgi icin. Fakat daha cok nerlerde veya hangi tur malzemelerde tercih edildigini yazarsaniz seviniriz.

  2. Güven dedi ki:

    Gemi İnşaatı , Ağır Makine İmalatı , Dolgu Kaynakları, Köprü ve Vinç İmalatında kullanılır. Demir Esaslı malzemelerde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.