Kapat
ay_kesif_araci
Bilim 0

Toyota’dan Ay Keşif Aracı!

Toyota Ay’a keşif aracı göndermek istiyor.

Hepimizin bildiği ve belki de çok sevdiği Toyota bu sefer de gözünü uzay sektörüne dikmiş gibi görünüyor.

Uzay sektörüne çok ilginç bir giriş yapmak isteyen şirket, Japonya Uzay Araştırma Organizasyonu (JAXA) ile iş birliği yapacak. Hatta Ay’a bir araç göndermek için çalışmalara başladığını bile duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde uzay aracının ilk temsili videosu ve detayları da paylaşıldı. JAXA’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan yazıda arabanın Ay’da taşımacılık yapmak için kullanılacağı belirtiliyor.

“1975 Yılında NASA Uzayın Geleceğini Nasıl Hayal Ediyordu?”

Araç beklediğimiz gibi otonom bir sürüş sistemine sahip olacak. Ayrıca iki astronotu 10 bin km boyunca taşıyabilecek. İstenirse iki yolcu daha eklenebilecek. 2019 Toyota 4Runner SUV modelinin tam iki katı uzunluğunda ve iki katı genişliğinde boyutlara sahip olduğu belirtiliyor.

Tabi araç gönderildi diyelim peki enerji? Evet aracın güç ihtiyacı da yenilenebilir enerji teknolojisi ile sağlanacak. Toyota’nın geliştirdiği yakıt hücresi teknolojisi Ay aracında kullanılacak. Yakıt hücrelerinin katlanabilir güneş panelleriyle şarj edilmesi planlanıyor.

ay_kesif_araci_1

JAXA başkanı Hiroshi Yamakawa,

“Zorlu keşif maceralarımızda Toyota’nın da bize katılması kendimize olan güvenimizi kuvvetlendiriyor. Basınçlı kabinlere sahip insanlı bir araç, geniş ölçekli keşif görevlerimizde çok önemli bir rol oynayacak. Ay’ın yüzeyini daha hızlı ve daha verimli bir şekilde araştırabileceğiz.”

diyor.

“Nükleer enerji nedir?”

Hedef ise aracı 2029 yılında Ay yüzeyine indirmek. Aracı NASA gibi diğer uzay ajanslarının da kullanması bekleniyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/jamiecartereurope/2019/03/12/toyota-reveals-self-driving-moon-car-as-japan-prepares-to-land-astronauts-on-the-moon/

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.