Kapat
tork ve beygir gücü 5
Nedir? 0

Tork ve Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Sürekli olarak karşımıza çıkan konulardan birisi, tork ve beygir gücü arasındaki fark nedir?

Günümüzde bir çok araç kullanıcısı araçların teknik verilerinde karşılaştığı beygir gücü ve tork değerlerini gördüğünde bu terimleri ya birbiriyle karıştırmakta ya da bu terimlerin tam olarak ne ifade ettiğini kavrayamamaktadır.

tork ve beygir gücü

“Beygir gücü okuyup gördüğün ,tork hissettiğindir”

Yazımıza aslında konuyu özetleyen bir sözle başlayıp ilerleyerek bu terimlerin tanımlarını ve arasındaki farkları inceleyeceğiz. Öncelikle bu terimlerin tanımlarını yapmak gerekirse; Beygir Gücü :Birim zamanda yapılan iş olarak tanımlanır .Türkçesi BG olan HP (Horse Power) birimiyle ifade edilir. 1 beygir: 75 kg’lık ağırlığı 1 saniyede 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanır. Bunun da yaklaşık 1 atın gücüne denk geldiği düşünülerek “Beygir Gücü” denilmiştir. Beygir Gücü aracın ne kadar sürate ulaşabileceğini belirleyen motora has değiştirilemez bir değerdir.

“Beygir gücü nedir?”

tork ve beygir gücü 2

Tork: Motordan tekerleğe aktarılan itme(dönme momenti) kuvvetidir. Halk arasında aracın çekişi olarak ifade edilir ve kamyon, traktör ve otobüs gibi araçlarda yüksek değerlerde olmaktadır. Bunun sebebi yük taşıyan araçların hıza değil daha çok çekişe ihtiyacı olmasıdır.

“ABS nedir?”

tork ve beygir gücü 3

Aslında bu kavram fizikte bilinen kuvvet x kuvvet kolu formülünden başka bir şey değildir. Buna basit ve kullanılan bir örnek vermek gerekirse; anahtarla somunun sıkılması örneği verilebilir. Burada elle uygulanan kuvvet vida ile somun arasında vidaya paralel yönde ve dairesel yönde moment oluşturmakta. İşte bu momente tork denir. Anahtarın sapı ne kadar uzun olursa ve ne kadar uzaktan tutulabilirse somun o kadar kolay dönecektir. Otomobilin tekerleğine de olan aynıdır. Teker küçültülürse tork artar ve daha ani tepki veren daha esnek sürüşe sahip bir arabanız olur ancak bu durumda maksimum sürat düşecektir, işin doğası gereği bir yerden kazanç bir yerden fire vermek demektir.

tork ve beygir gücü 4

Özet olarak beygir gücü aracın maksimum süratini belirlerken, lastiklere uygulanan tork aracın ne kadar hızlı gideceğini belirler. Daha yüksek beygir gücü daha yüksek sürat demekken daha yüksek tork daha çabuk ivmelenmek demektir.

“Kers nedir?”

tork ve beygir gücü 6

İkisi arasındaki farka bir örnekle değinecek olursak. Elimizde kırmızı ışıkta yeşilin yanmasını bekleyen iki araç olsun, biri 2000 model Infiniti I30t, ikincisi 2010 model Volkswagen Jetta TDI. Infiniti’nin motoru 227 BG güç üretebiliyorken Jettanın motoru 140 BG güç üretir. Ağırlıkları aşağı yukarı aynı olan bu iki araç yeşil ışığın yanmasıyla birlikte, aynı anda kalkış yaptıklarında Jetta Infinitiyi geçmiştir. Jettanın sahibi kendi aracının daha güçlü olduğunu zannetmiştir ancak “Motor Trend” adlı dergide iki aracında 0-100 hızlanması 8.4 saniye olarak ölçülmüştür. Fakat neden Jetta Infinitiyi kalkışta geçmiştir? Aslında bütün mesele araçların ürettikleri torkta. Jetta motoru 1750 dev/dak‘da 322 Nm tork üretirken Infiniti ise 296 Nm torka 4000 dev/dak üzeri devirlerde ulaşabilmekte. Jettanın daha çabuk ivmelenmesinin ve Infinitiyi geçmesinin sebebi düşük devirde daha yüksek tork verebilen motora sahip olmasıdır. Ancak Infinitinin daha yüksek beygir gücünü aklımızda bulunduracak olursak, Infinitinin Jettayı uzun mesafede rahatlıkla geçebilecek olmasıdır.

“Bosch için zor günler”

Yazımızı sonlandırırken Beygir Gücü mü daha iyidir tork mu dersek, aslında bu sürücülerin sürüş tarzıyla alakalıdır. Genel olarak düşük tork yüksek beygir gücüne sahip araçlar daha konforludur. Tork arttıkça sizi koltuğa yapıştıran kuvvet artar, kimileri bunu rahatsız edici bulurken kimileri bundan hoşlanır.Bu sebeplerden dolayı araçların tork ve beygir gücü tercihi tamamen sürücünün tercihine kalmıştır.

“Facebook sayfamız ile yeni yazılarımızı ile siz okuyun.Sayfaya ulaşmak için tıklayınız.”

Yazar: Ahmet YARDIMCI

İlginizi Çekebilir:  Baykuşlar Nasıl Sessiz Uçar?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.