Kapat
tork konventör
Nedir? 0

Tork Konvertör Nedir? Nasıl Çalışır?

Tork konvertör, otomatik vitese sahip arabalarda kullanılan bir sistemdir.

Düz vitesli arabalarda vites değiştirebilmeniz için öncelikle debriyaj pedalına basmanız ve bu sayede motoru boşa almanız gerekir. Bu işlemin sonunda vitesi değiştirirsiniz. Oysa otomatik vitesli arabalarda, debriyaj sistemi bulunmaz. Onlarda, tork konvertör kullanılır.

Tork Konvertör Kaç Kısımdan Oluşur?

 4 kısımdan oluşur;

  • Türbin
  • Stator
  • Pompa
  • Şanzıman Sıvısı (Transmission Fluid)

Türbin

Türbin kısmı pompa çarkının göndermiş olduğu yağ kuvvetiyle etkisiyle döndürülen kısımdır.

Stator

Stator kısmından bahsedecek olursak bu kısım tek yönlü kavrama üzerinden gövdeye bağlanır. Türbinden gelen yağın yönünü pompaya dönüş yönünde iletir. Bu da pompaya karşı bir direnç oluşmasını engelleyerek tork artışı elde edilmesini sağlar.

“Wankel motoru nedir? Nasıl çalışır?”

Pompa

Pompa kısmı ise motor krank miline veya volana bağlanan bir kısımdır. Motordan hareket alır ve bu hareket ile dönmeye başlayan pompa, tork konvertör içerisinde bulunan yağı hareketlendirir. Buradaki yağın hareketlenmesiyle oluşan santrifüj kuvveti türbinde bulunan kanatçıklara çarpar. Bu etki ile de türbinin hareketlenmesini sağlar.

Tork Konvertörün Şekli Nasıldır?

Tork konvertöründe, tıpkı pervaneleri anımsatan kapaklar bulunur. Bu kapakların ortasına da, onlardan daha küçük boyutta başka bir pervane daha yerleştirilmiştir. Bu küçük pervaneye Stator adı verilir.

Tork Konvertör Nasıl Çalışır?

Yukarıda bahsettiğimiz kapakların içinde şanzıman sıvısı vardır. Eğer araba çalışıyorsa, sıvılar şanzıman dişlileriyle bağlantısı bulunan türbine çarpar. Bunun amacı, gücü tork haline çevirerek şanzıman dişlilerine ulaştırmaktır.

Eğer düz yolda gidiyorsak ve aracımız manuel (düz) vites ise, kırmızı ışıkta durduğumuzda motoru boşa aldıktan sonra frene basmamız gerekmez. Fakat unutmayalım, aynı özellik otomatik viteslerde geçerli değildir. Düz yolda dahi olsanız, frene az da olsa basılı durmanız gerekir. Aksi takdirde, motor çalışmayı keser ve arabanız stop eder.

İlginizi Çekebilir:  Drone ile Ağaç Dikmek

Hibrit motor nedir? Nasıl çalışır?

Eğer siz “D” vitesindeyseniz, ayağınız gaza basmasa bile, aracınız hala yavaşça ilerlemeye devam eder. Çünkü, Tork konvertörü, gücünün bir kısmını daima kesintisiz olarak iletir. Bunu kesecek bir sistem henüz kullanılmamaktadır.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.