Kapat
tesla tır 3
Teknoloji 1

Tesla’nın Elektrikli TIR’ı “Tesla Semi”

Elon musk uzun süren bir sessizliğin ardından lojistik alanında yeni bir çığır açan elektrikli modeli Tesla TIR tanıttı. Tanıtımı gerçekleştirilen tırın özellikleri gerçekten takdire şayan gelin bu özelliklere birlikte göz atalım.

tesla tır 4

Dış tasarım;

Mermiden esinlenilerek tasarımı gerçekleştirilmiş. Tırın aerodinamik yapısı gerçekten muazzam. 0.36cD sürtünme katsayısı var. Bu değer 0.38cD’ye sahip Bugatti Chrion’dan daha iyi.

tesla tır 2

İç tasarım;

Kabin içi tasarım diğer tırlardan farklı olarak tek koltuk olarak dizayn edilmiş. Koltuk orta kısma yerleştirilmiş. Ön konsola çift ekran konularak mekanik kadranlardan vazgeçilmiş. Ayrıca bu ekranlarda lojistik firmaları için gerekli yazılımlar entegrasyonu sağlanmış. Tır kabin yüksekliği bir insanın ayağa kalkabileceği kadar yüksek.

tesla tır 5

Performans;

Dorse takılı değilken 0-100km/s hızlanması 5 saniye. Dorse takılıyken ve maksimum ağırlıktayken 0-100kms hızlanması 20 saniye. Bu değerleri dizel bir tırla kıyaslayacak olursak fark daha iyi anlaşılacaktır muhtemelen. Dorse takılı olmayan dizel bir TIR ise 15 saniyede, dorse takılıyken yaklaşık 2 dakika seviyesinde 0-100km/s hızlara ulaşabilmektedir.  Bu farkı oluşturan en önemli fark Tesla TIR’ın taşımış olduğu 4 adet elektrikli motor.

“Tesla Abartılıyor mu?”

Tesla TIR   36,300 kg yük çekebiliyor. %5 eğimde yokuş yukarı çıkarken sürekli 105km/s hızda gidebilme özelliği ile ttesla tır 6anıtıldı. Tır tam dolum ile 800 kilometre yoö katedebiliyor. Ayrıca 40 dakikalık şarj ile 640 kilometre gidebileceği söylendi. Aracın aktarım parçaları için 1 milyon kilometre garantisi veriliyor.

‘AutoPilot’ özelliğiyle gelecek olan Semi Truck, bu sayede şeridini koruyacak ve sürücüye fren yardımı yapacak.2019 yılında piyasaya sürülecek elektrikli kamyonu almak isteyenlerin 5 bin dolar rezervasyon bedeli ödemesi isteniyor.

“Tesla Model S ile tek şarjda 900Km”

Tabii bu TIR’ı ülkemiz yollarında görmemize daha uzun bir dönem var. Ülkemizde kullanılabilmesi için altyapı çalışmaları yapılması gerekiyor. Umarım en kısa sürede çevre dostu Tesla TIR’ı türkiye yollarında görmek dileği ile…

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

“Tesla’nın Elektrikli TIR’ı “Tesla Semi”” üzerine 1 yorum

  1. Cumhur kartal dedi ki:

    Sacma degerler vermisler yuzde 5 egimde mumkun degil o hizla cikmaz en fazla 25 km hiz 100 km hiza 20 saniyede mumkun degil ulasamaz belki 2 dakika turkiye yollarina bence mevcut tirlara ek bir calisma yapilmali 30 bin maloyetli normal yakiti yuzde 30 dusurebilirsek ne ala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.