Kapat
Tersine_Mühendislik
Bilim 1

Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine Mühendislik Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sektörde sıkça kullanılan bir mühendislik yöntemi olan tersine mühendislik ile ilgili temel bilgiler yer almaktadır. Şimdi hep birlikte tersine mühendisliğin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

Varolan bir sistem, cihaz ya da parçanın üretim aşamalarının keşfedilecek şekilde tasarım ve işlevsel özelliklerinin çözümlendirilmesine denir. Tersine mühendislikte ana amaç ürünün uygunluğunu ve çalışma prensibinin çözümlenmesidir. Çalışanların, problemin çözümüne yardımcı oluşu, hızlı ve güvenli sonuçlar verebilmesi, kalıcı datalar oluşturması şeklinde birden fazla artısı bulunmaktadır.

Nasıl Yapılır?

Taslak tabanlı modelleme ile parametrik modelleme yapılabilir. Taslaklar üzerinden katı ve yüzeyler elde edilebileceği için taslaklar üzerinden yapılan değişiklikler tasarımın tümüne yansımaktadır. Hızlı yüzey ile modelleme ile kolayca veri oluşturulabilir. Tersine mühendislik ile tarama verisi üzerinde düzenleme işlemi yapılır. Sonrasında program otomatik olarak poligon veri üzerine yüzey oluşturur.

Tersine Mühendislik 4 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla;

 • Belirlenen parça taranır,
 • Bir mesh yapısı oluşturulur,
 • Oluşturulan mesh yapısı düzeltilerek referans ve matematiksel yüzey elde edilir,
 • Son adım olarak da istenilen yüzey formu oluşturulur.

Tersine_Mühendislik_2

Aşağıdaki durumlara göre tersine mühendislik uygulanabilir;

 • Sıfırdan bir ürün geliştirmek için sarf edilen zamanın ve emeğin oldukça fazla olmakla kalmayıp maliyetinin de rekabet edebilecek düzeyde olmaması,
 • Asıl üreticinin ilgili ürünü üretmeyi bırakmış olması ya da talep edilen ücretin fazla olması,
 • Mevcut tasarım veya ürün üzerindeki değişikliklerin modele aktarılma amacıyla çözümlenmesi,
 • Karmaşık ve özgün tasarımların modellerinin elde edilmesi,
 • Teknik verilerde ve belgelemede eksikliklerin bulunması,
 • Yalnızca fiziki modeli bulunan ürünlerin tasarımının iyileştirmesi veya analiz edilmesi amacıyla bilgisayar modeline aktarılmasıdır.

Örnek olarak;

Eğer ki bir fabrikada çalışıyorsak ve makinelerimizden bir tanesinin parçası hasar almış durumdaysa bu parçanın çıkarılıp hasar almış bölgeleri birleştirilir ve taranır. Sonrasında bu parçanın elimizde orijinal tasarımı olmuş olacak. Ve istediğimiz takdirde üretimini gerçekleştirebileceğiz demektir.İşte bu tersine mühendislik uygulamasının kısa bir örneğidir.

İlginizi Çekebilir:  Deney: Ruhun Ağırlığı Var Mıdır?
Kaynak
Kaynak2

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Tersine Mühendislik Nedir?” üzerine 1 yorum

 1. Levent Çolakoğlu dedi ki:

  Merhaba blog açmayı düşünüyorum ve bu konuda iyi olanlara soru sormak istiyorum eğer sizde isterseniz iceriklerinizi beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.