Kapat
teknoloji
Nedir? 3

Teknoloji Nedir? Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Hayatımızdaki önemini artıran kelime “Teknoloji”. Peki Teknoloji Nedir?

“Teknoloji” Hayatımızın neredeyse bir günü bile bu kelimeyi duymadan geçmemeye başlamış durumda. Günümüzde gerek internet ortamında gezindiğimiz zamanlarda, gerek televizyonda herhangi bir program izlerken, gerekse arkadaşlarımızla aramızda geçen bir konuşmada teknoloji kelimesi neredeyse en az bir kere telaffuz edilmeye başladı. Peki, hayatımıza bu kadar yerleşmeyi başarmış bir kavram olan teknoloji nedir?

İlk olarak teknoloji kelimesi nereden geliyor bir bakalım. Teknolojinin Latince’deki karşılığı “Technoslogos”dur. Buradaki “techne” kelimesi yapmak anlamına gelirken “logos” kelimesi de bilmek anlamına gelmektedir. Alet edevat gibi şeylerin yapılması için gereken bilgi ve yeteneği ifade etmektedir.

Teknoloji bağımlılığı ve yol açtığı sorunlar nelerdir?”

Peki, teknoloji genel anlamda nasıl tanımlanıyor ona bakalım. Teknoloji; Mal veya hizmetlerin üretiminde veya buna yönelik amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan beceriler, yöntemler, işlemler, tekniklerin derlenmesi veya bilimsel araştırmalarıdır. Biz bu iki tanımdan da yola çıkarak kısa bir ve öz bir tanım yapalım. Kısaca teknoloji, insanoğlunun bilimi kullanarak insan hayatını kolaylaştırmak adına yaptığı her şeydir.

teknoloji_2

Teknolojinin Önemi

Şimdi size birisi “Teknolojinin önemi nedir?” diye bir soru yöneltse eminiz ki birçok yorum yapabilirsiniz. Çünkü yaşamımızın bir gereği olarak çevremizdeki olan bitenlerden yararlanarak bile birçok yorum yapmak çok kolaydır.

“3D yazıcı nedir? 3D teknolojisi hakkında merak ettikleriniz.”

Düşünsenize 30 sene öncesinde yaşayan birisi olduğunuzu. O zamanlara geri döndüğünüzde en basitinden cep telefonlarınız olmayacak. Cebinizden çıkarıp anından fotoğraf çekemeyecek ya da sevdiğiniz birisine tek tuş ile ulaşamayacaksınız. Size çok uzak bir zaman gibi geliyor değil mi? Hadi biraz daha uzağa gidelim ve Thomas Edison daha henüz elektrik dağıtım merkezini kurmamış olsun. Akşamları şimdiki olduğu gibi bilgisayar ya da televizyonda en sevdiğiniz diziyi izleyerek geçiremeyecektiniz. Bunları bırakın gece evinizi aydınlatan bir ampulünüz bile olmayacaktı. Şimdi bu basit örneklerden sonra bile teknolojinin ne kadar önemli olduğunu fark ediyorsunuz değil mi?

İlginizi Çekebilir:  Yürüyen Merdiven Nasıl Çalışır?

“Uçaklar nasıl uçar?”

Şimdi geçmişe oranla hayatımızı kolaylaştıran o kadar teknolojik gelişme var ki bunları saymaya başlarsak inanın çok uzun bir zamanımızı alacaktır. Peki, teknolojinin önemini kavradığımıza göre biraz da teknolojinin faydalarından ve zararlarından bahsedelim.

Teknolojinin Faydaları

 • İnsanların birbirleri ile iletişimi kolaylaşmıştır. Teknoloji sayesinde Dünya’nın öbür ucunda yaşayan bir sevdiğimizle istediğimiz yerde ve tek tuş ile konuşabilmekteyiz. Son gelişmelerden anından haberdar olabiliyor ve bunu diğer insanlar ile anında paylaşabiliyoruz.
 • Zamandan ve işten tasarruf edebiliyoruz. Geçmişte günlerimizi alacak bir araştırmayı kısa sürede bilgisayarlar ve internet sayesinde kısa sürede ve oturduğumuz yerden zahmetsizce yapabiliyoruz.
 • Eski çağlarda ölümcül olan birçok hastalığa çare bulunmuştur. Eski çağlarda insanların ölümüne yol açan verem, çiçek gibi hastalıkların tedavisi yapılabilmektedir.
 • Mesafeleri kısaltmıştır. Eskiden insanların gitmek için günlerini hatta aylarını verdikleri yolculukları şuanda uçaklar, trenler ve gemiler ile daha kısa zamanda yapabilmekteyiz.
 • Eğitim alamayan insanların eğitim alabilmesi kolaylaşmıştır. Geçmişte çeşitli engellerden dolayı eğitim alamayan insanlar artık uzaktan eğitim sistemleri sayesinde evlerinde eğitim alabilmektedir.
 • Ürünlerin pazarlanması kolaylaşmıştır. Artık insanlar Dünya’nın öbür ucunda olan bir satıcıdan kolaylıkla ürün satın alabilmekte ve isterlerse kendi ürünlerini satabilmektedir.
 • İnsanların tatil anlayışı değişmeye başladı. İnsanların eskiden deniz kenarlarında geçirdikleri tatiller yakın zamanda uzay turizmi ile yer değiştirebilir.
 • Sanayideki makineleşmeyi artırmıştır. Sanayide bulunan modern makinalar sayesinde fabrikalardaki üretim hızı ve verimlilik artmıştır. Kullanılan robotlar insanların yaptıkları işleri daha kısa sürede yapabilmektedir. Örneğin eskiden fabrikadan bir arabanın çıkması günler alırken günümüzde sadece bu süre birkaç dakikaya kadar düşmüştür.
 • Enerji üretimi artmıştır. Enerji üretimi için daha fazla alternatif yöntemler ortaya çıkmıştır. Bunlara örnek olarak rüzgar enerjisini,  dalga enerjisini ve hatta nükleer enerjiyi verebiliriz.

teknoloji_1

Teknolojinin Zararları

 • Gizlilik azalmaktadır. İnternet ve teknoloji yüzünden insanların gizli bilgileri onlardan habersizce ele geçirilerek üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Belki de bu ele geçirilen bilgiler kötü niyetli insanlarca kullanılabilmektedir.
 • İnsanların sosyalleşme anlayışı değişmektedir. İnsanlar eskiden evden dışarıya çıkıp sosyalleşirken günümüzde sosyal medya yüzünden evden çıkmadan sosyalleşmeye çalışmasına neden olmaktadır.
 • Teknoloji ile bazı meslekler yok olma tehlikesi yaşamaktadır. Örneğin gelişmekte olan otonom araç teknolojisi ile şoförlük mesleği yok olabilir.
 • Silahlanma artma ve silahların tahribat gücü daha da artmaktadır. Ülkeler her geçen gün daha güçlü silahlar geliştirmekte ve büyük bir savaş ihtimalini artırmaktadır.
 • İnsanlar tembelleşmektedir. Artık insanlar teknoloji yüzünden evinden çıkmadan yemek siparişi verebilmekte hatta evine 10 dk uzaklıkta olan mesafelere bile arabasıyla gitmektedir.
 • Maruz kalınan radyasyon artmaktadır. Etrafımızda bulunan elektrikli aletler yüzünden insanlar radyasyona maruz kalmakta ve elektrikli alet sayısının artması maruz kalınan radyasyon seviyesini artırmaktadır.
 • Dünyanın dengesi bozulmaktadır. İnsanlar her yere binalar,  yollar, sanayi alanları yaparak yeşili yok -etmekte ve her yeri beton yığınına dönüştürmektedirler. Çevre kirliliği artmıştır. Bu da doğanın dengesinin bozulmasına ve küresel ısınmaya yol açmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Blogger nedir?

Teknolojinin hem zararları hem de faydaları bulunmaktadır. Bunlara her geçen gün yenisi eklenmekte olmasına rağmen teknoloji sürekli olarak gelişmeye devam etmektedir.

“Mühendis nedir? Bir mühendis nasıl olmalıdır?”

Günümüzde internetten istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Sosyal medyadan en son haberleri öğrenebiliyor ve anında paylaşabiliyoruz. İnternet bankacılığı ve E-ticaret sayesince istediğimiz ürünü anında satın alabiliyor ve kapımıza kadar gelmesini sağlayabiliyoruz. Otonom araçlar ile elimizi direksiyona bile koymadan kilometrelerce seyahat edebiliyoruz. Uzaydaki galaksilerin fotoğraflarını çekip inceleyebiliyoruz. Gezegenlere araçlar gönderip oradan görüntüler alabiliyoruz ve daha birçok imkana sahibiz. İnsanoğlu her zaman daha iyisine sahip olmak isteyecek ve teknoloji gelişmeye ve dünyayı değiştirmeye devam edecektir.

Sizler de düşüncelerinizi yorumlarda belirtin.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Teknoloji Nedir? Hayatımızdaki Önemi Nedir?” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.