Kapat
spacex_1
Haberler 0

SpaceX Roketi’nin İyonosferde Bir Delik Açtığı Ortaya Çıktı!

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasının Ağustos 2017 yılında fırlattığı bir roketin iyonosferde büyük bir delik açtığı ortaya çıktı.

İnsanlar uzay macerasında SpaceX tarafından yapılan hamleler ile bir adım daha öteye gitmeye çabalıyorlar. Şüphesiz ki bu çabaların en büyüğünden birisini de SpaceX ile yapmaya çalışıyoruz. Ancak böyle bir çaba gösterirken istenmeyen durumlar da ortaya çıkabiliyor. Bunlardan birisi de iyonosferde açılan bu devasa delik.

Peki ne olacak?

Uzaya fırlatılan her roket atmosfer geçişi sırasında bir iz bırakmakta. Fakat Ağustos 2017 de fırlatılan Falcon 9 roketi dairesel şok dalgaları oluşturmakla kalmadı. Buna ek olarak iyonosfer plazmasında oluşan 900 km çapında bir delik oluşturmuş. Oluşan bu delik ise 3 saat boyunca orada kalmış. Bunun yerel bir manyetik fırtınaya benzediği ve oluşan bu fenomenin rokette bulunan hafif yük sebebiyle oluştuğu ifade ediliyor.

spacex

Roket yörüngeleri genellikle kavisli bir yörüngeye sahiptir. Bunun nedeni de yer çekiminin etkisinin azaltılması ve oluşan stresin hafifletilmesidir. SpaceX tarafından gönderilen 475 kg’lık bir ağırlığa sahip roket Formasat-5 uydusunu taşıyordu. Bu nedenle de atmosferden çıkarken sahip olduğu yörünge ise neredeyse dikey bir yörünge idi. Olayın temelinde de bu yatıyor.

“Tesla Roadster’in şuan uzayda nerede olduğunu izleyin.”

Tüm bunlardan sonra iyi haber ise iyonosferde açıklan bu deliğin büyük sorunlara neden olmamış olması. Delik sebebiyle GPS navigasyon sistemlerinin etkilenebileceği düşünülmüş ancak bu şekilde bir etki gerçekleşmemiş. Bu yaşanan olaydan sonra roket fırlatan fırlatan firmaların dünyadaki otomobil ve telefonların GPS sistemlerini etkilememek için daha dikkatli davranmalarının gerektiği belirtilmiş.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.