Kapat
teknoloji karlar
Haberler 0

Şirketler Sosyal Medya Veri Analizi İçin Sistemler Geliştiriyor.

Sosyal medya oldukça güçlü bir alan olmaya devam ediyor. Şirketler sosyal medya veri analizi için sistemler geliştiriyorlar.

Bir araştırmaya göre, ortalama büyüklükteki bir şirket pazarlama bütçesinin %10’unu sosyal medya harcamalarına ayırıyor. 2020’ye kadar da bu oranın %18’e çıkması bekleniyor.

Sosyal medya öncesi işletmeler piyasa araştırması yapan danışmanlık şirketlerine çok yüksek miktarda para öderken artık milyonlarca kullanıcıya ait bilgilere çok kısa sürede ulaşmak mümkün. sosyal medya kullanıcılarına ait bilgilere ulaşmak isteyen şirketler, sosyal medyada veri analizi yapmak için yeni yöntemler ve sistemler geliştirdi.

facebook kullanıcı sayısı 2

Şirketler sosyal medya veri analizi yapmak için yeni yöntemler ve sistemler geliştirdi. Şirketler sosyal medya veri analizlerini en çok satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi faaliyetlerini desteklemek amacıyla, potansiyel müşterilerin duygu ve düşüncelerini doğru olarak tespit etmek için kullanıyor. Doğru hedef kitleyi oluşturmak ve o kitleyle iletişime geçmek kısa sürede ve düşük maliyetle kısa sürede yapılabiliyor. Sosyal medya kullanıcılarının farklı farklı platformlarda kendi iradeleri ile gönüllü olarak paylaştığı ham verileri analiz edip kullanıcıları reklamlarla etkilemek ana hedef olsa da kullanılan yöntemler öylesine gelişti ki veri analizinde karmaşık algoritmalara ve yapay zeka sistemlerine uzanır hale geldi. İnternet kullanıcılarının hareketleri, tercihleri, davranışları ve benzeri verilerden elde edilen bilgiler, onların ruh hallerini, duygularını ve kişilik özelliklerini tahmin etmek için kullanılanılabilecek seviyeye ulaştı.

“Sosyal medya nasıl ortaya çıktı?”

Sosyal medya analizlerinin en gelişmiş türleri duygu analizi yapabiliyor. Veri analizi yapan kuruluşlar bir kişinin sosyal medyada paylaştığı şeylerin anlamlarını çözümlemek için ileri düzeyde doğal dil işleme sistemleri ve kendi kendine öğrenen algoritmalar kullanılıyor. Bu algoritmalar sosyal medya kullanıcılarının reklam veren şirketlerin ürünleriyle ilgili duygularını da ölçüp sayısallaştırabiliyor. Diğer bir ifade yöntemi ile pozitif/negatif veya yüksek/düşük olarak puanlayabiliyor. Algoritmaların uyguladığı teknikler sayesinde, psikolojiden gelen kuramlar ve güncel sosyal medya kalıplarıda kullanılarak kullanıcıların profilleri çıkarılabilmektedir.

Kaynak: Bilim Teknik

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.