Kapat
sosyal_medya
Mobil 0

Sosyal Medya Nasıl Ortaya Çıktı?

Sosyal medya nasıl var oldu? Sosyal medya nasıl gelişti?

İletişim kurma ihtiyacı insan doğasının vazgeçilmez bir parçası. İnsanlık tarihinde toplumlar bilgi paylaşımını mümkün olabildiğince fazla kitleye ulaştırmak ve insanlar arasındaki iletişimi eş güdümlü yapmak istemiştir.

Önceki devirlerde insanlar yakın çevrelerindeki insanlar ile konuşarak küçük gruplar halinde iletişim kurarken kitle iletişim araçları sayesinde milyonlarca insan anlık olarak bir konu hakkında iletişim halinde olabilmelerine olanak sağladı.

“Teknoloji nedir?”

Kitle iletişimin gelişmesi, uygarlığımızın bu güne gelmesindeki en önemli etmenlerden olmuştur. 21. Yüzyıla girerken yazılı basına ek olarak radyo ve televizyon da her eve girmişti. Ancak eksik olan bir şey vardı. Bu yayınlar yayıcıdan izleyiciye olacak şekilde tek yönlüydü. Birden fazla izleyicinin aktif ve eş zamanlı olarak radyo ve televizyonda yer alması, görüşlerini ifade edebilmesi mümkün değildi veya bu tip olanaklara kısıtlı olarak imkan bulunabiliyordu.

sosyal_medya_1

Günümüzde ise geniş kitlelerin ulaşabildiği dijital değişimle medya alışkanlıkları farklılaşmasına olanak sağlayan teknolojik altyapı kurulmuştur. İnternet teknolojilerinde ki gelişmeler ve iletişimdeki kısıtlamalar ortadan kalktı. İnternetle tanışan birçok birçok kişinin konulara göre ayrılmış, isterse seyirci olabildiği sohbet odalarına girmesiyle başlayan sosyal iletişimin boyutları değişti. İnternet altyapıları öyle gelişti ki cebimize sığan telefon ile yüksek çözünürlüklü canlı yayın yapabilir, başka kişileri yayınlarına görüntülü olarak katılma davet edebilir ve birçok insan eş zamanlı olarak, yazılı mesajlarla bu yayına katılabilir hale geldi.

“Teknoloji bağımlılığı ve yol açtığı zararlar nelerdir?”

Sosyal medya yayıncısı olmak ve çevremizde olanları duyurmak için artık yayınevi kurmamıza, uydudan naklen yayın altyapısı satın almamıza veya televizyon stüdyolarına gerek yok. Sosyal medya üzerinden para harcamadan yayın yapılabilir.

Devrim niteliğindeki bu teknolojik gelişme ile sosyal medya platformları tek yönlü ve tek taraflı bilgi paylaşımı yerini çok taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımı aldı. Sosyal platform kullanıcıları kendi oluşturdukları kendi içeriklerini yayınlayarak paylaşımlarda bulunabiliyorlar.

Kaynak: Bilim Teknik

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.