Kapat
solucan_gubresi
Nedir? 0

Solucan Gübresi Nedir? Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi nedir? Solucan gübresi nasıl üretilir?

Yazımızda kısaca solucan gübresi nedir ve solucan gübresi nasıl üretilir konularından bahsedeceğiz.

Solucan gübresi konusu aslında son zamanlarda Türkiye’de popüler olmaya başlayan ve insanların araştırmaya başladığı konulardan bir tanesi. İnsanların araştırmalarına yardımcı olmak için biz de kısa ve öz olarak bahsetmek istedik.

Bu solucanlar 25-100 mm arasında değişken boylara sahip, 0,40-1,5 gr ağırlıklara ulaşabilen toprak altı canlılarıdır. Bu solucanlar kendi ağırlıklarının yarısı kadar gübre üretebilirler. Yaşam süreleri ise 3-5 sene arasında değişir.

solucan_gubresi_1

Bu solucanlar geniş bir sıcaklık skalası arasında yaşayabilirler. Ancak en ideal sıcaklıktan bahsetmek gerekirse buna 15 °C ve 25 °C  arasındaki sıcaklıklar söylenebilir. İçinde yaşadıkları gübrenin içindeki sıcaklık ortam sıcaklığından her zaman birkaç derece daha düşüktür. Ayrıca aktiviteleri de 10 °C altındaki sıcaklıklarda yavaşlar. Deri solunumu yaptıkları için nemli ortamları severler. Gözleri olmayan bu canlılar ışığa duyarlıdırlar ve ışıktan kaçarlar.

[sp-related style=”dark” id=”4675″]

Solucan gübresi ne işe yarar?

Bu solucanlar günde kendi ağırlıklarının yarısı kadar yerler. Örnek vermek gerekirse; 1 solucanın ortalama ağırlığının 0,5 gr olduğunu düşünürsek, 100.000 solucan 50 kg ağırlığındadır. O halde günde 25 kg yem tüketirler.  Tükettiklerinin yarısını humus (solucan gübresi) yaptıklarına göre 100.000 solucan günde yaklaşık 12,5 kg solucan gübresi üretir.

Yediklerine gelecek olursak; solucanlar genelde büyük baş hayvan gübrelerini yerler. Tabi içerisine başta ot, talaş, çürümüş sebze de eklenebilir.

[sp-related style=”dark” id=”4253″]

Solucanlar hermafrodit yani çift cinsiyetlidirler. Üremek için yine de çiftleşmeleri gerekir.

Uygun şartlarda sağlanmışsa eğer ortalama 5 ile 7 günde bir özel kozalar içerisinde bıraktıkları yumurtalarla çoğalırlar. Bu kozalar elastik olup limona benzer şekilde ovaldir ve yeni bırakılmış kozalar açık sarı renktedir. Her bir yılın sonunda sağlıklı bir solucan nüfus yaklaşık 8 ile 10 kat arasında artar.

solucan_gubresi_2

Solucanlar üzerlerinde bulundurdukları halkalar ile hareket ederken toprağı kazarlar. Bu sayede toprağı kabartarak hava almasını sağlarlar. Bu sayede de doğa için önemli bir görevi de yerine getirmiş olurlar.

Solucanlar topraktaki çürümüş organik atıkları tükettikten sonra %90 lık kısmını dışkı olarak dışarı bırakırlar. Dışarı bıraktıkları bu solucan gübresi içerisinde 5 kat daha fazla azot ve potasyum, 7 kat daha fazla fosfor ve 2 kat daha fazla kalsiyum bulunur.

Bu konuda düşünürsek eğer neden kimyasal gübrelere bu kadar para veriyoruz da bu şekilde organik canlıların gübrelerini kullanmıyoruz?

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”4152″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.