Kapat
solidworks_nedir_1
Nedir? 0

SolidWorks Nedir? Ne İşe Yarar?

Oldukça popüler bir yazılım SolidWorks!

Ülkemizde Solidworks programı çok popüler hale gelmiştir.Özellikle makine mühendisliği alanında çalışan veya öğrenim gören herkes adını mutlaka bir kez duymuştur. Peki öyle popüler hale gelen bu SolidWorks programı nedir?

SolidWorks ABD merkezli olan Dassault Systems firması tarafından ilk olarak 1993 yılında piyasaya sunulmuştur. Program bir CAD(Computer Aided Design) programıdır. Oldukça yenilikçi bir programdır.Sürekli olarak yeni özellikler ve modüller ile yeni sürümleri piyasaya sürülmektedir. Çok kapsamlı ve dolu bir program olmasına rağmen kullanımı ve öğrenmesi de bir o kadar da basittir.Özellikle makine, ürün ve tesisi tasarımlarında tasarımcısına büyük kolaylık sağlar.

“AutoCAD nedir?”

İmalat kısmında başarılı ve kolaylıklar sağlayan bir programdır.Talaşlı imalat, kaynaklı imalat, plastik enjeksiyon ve döküm yöntemi ile imalat gibi çoğu yönteme uygun tasarım yapmaya olanak verir.Makina tasarımında tasarım yapan kişiye kolaylık sağlar.Makina parçalarının tasarımı yapılabilir.Makine tasarımı yapılabilir.Ayrıca makinalardan oluşan tesislerin tasarımında oldukça kullanışlıdır.Online kütüphanelerle tasarım yapmak daha da kolay hale gelmiştir.

“3D Studio Max nedir?”

Tasarım

SolidWorks’te temel mantık diğer  3D CAD yazılımlarındaki ile oldukça benzerdir.Bu aşamada “Sketch” komutu ile 3D hale getirilecek olan parçanın profili çizilebilir.

solidworks_nedir_2

Daha sonra ise yapılan çizim farklı yöntemler ile 3D hale getirilebilir.Bu yöntemlere sac levha, yüzey, profil ve unsur seçenekleri örnek verilebilir.

solidworks_nedir_3

Elbette çizdiğimiz parçaları bir araya getirmemiz gerekebilir.Yazılım bu aşamada da size yardımcı olarak parçaların montajını yapmanıza yardım ediyor.

solidworks_nedir_4

Montajı da yapılan bir ürünün üretim için hazır olması durumunda teknik resme ihtiyacı vardır.Bu aşamada da yazılım size yardımcı oluyor.

solidworks_nedir_7

 

Ürünün analizini yapmak isterseniz de SolidWorks simülasyon paketi ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

solidworks_nedir_5

Tasarımını bitirdiğiniz bir ürünün nasıl görüneceğine bakmak isterseniz.Yazılım sayesinde çalışmanızın Render görüntüsünü elde edebilirsiniz.

solidworks_nedir_6

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.