Kapat
rüzgar türbini tipleri
Nedir? 0

Rüzgar Türbini Tipleri

Rüzgar Türbini Tipleri Nelerdir?

Dünyamız her geçen gün daha da fazla kirlenmekte ve yaşlanmakta.Bu kötü gidişi engellemek için yeşil enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekmektedir.Bazı ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vermeye başlamalarına rağmen bazı ülkeler hala bunun öneminin farkında değiller.

“Dikey rüzgar türbini kanat yapı analizi”

Bu yenilenebilir enerji kaynaklarından bir tanesi de Rüzgar enerjisidir .Elektrik enerjisi üretmek için rüzgar kullanılır.Rüzgar türbinleri farklı tiplerde olabilmektedir.

Rüzgar Türbinleri

Rüzgardaki kinetik enerjiyi mekanik enerjiye çeviren makinalara rüzgar türbini adı verilir.

rüzgar türbini tipleri 3

Yel değirmeni

Eğer mekanik enerji direkt olarak mekanizma tarafından, pompalama yada taş kırma gibi işlemler için kullanılıyorsa buna yel değirmeni adı verilir.

Rüzgar türbini tipleri

Rüzgar türbini tipleri, dikey(vertical) eksenli ve yatay(horizontal) eksenli olmak üzere iki ana başlık adı altında incelenir.Yatay eksen rüzgar türbinlerinde, dönen bıçakların bağlı olduğu eksen yere paraleldir.Dikey eksen rüzgar türbinlerinde ise dönen bıçakların bağlı olduğu eksen yere dik bir konumdadır.

rüzgar türbini tipleri 4

Her iki tip rüzgar türbini tipinin kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.Her iki tip karşılaştırılacak olursa, yatay eksenli rüzgar türbini tipi diğer tip rüzgar türbinine göre daha yaygın kullanılmaktadır.

“Dalga enerjisi nedir?”

Rüzgar türbini bölümleri

  • Motor bölümü, rüzgar türbininin ana kısımlarını barındırır.Bunlar dişli kutusu ve elektrik jeneratördür.
  • Kule bölümü, dönen kısımları ve motor bölümünü taşıyan kısımdır.Genel olarak daha uzun kule daha fazla avantaj anlamına gelmektedir.Çünkü yerden uzaklaştıkça rüzgar hızı da artmaktadır.
  • Bıçaklar ise rüzgardan aldığı enerjiyi, dönme hareketi ile rotora iletir.
  • Jeneratör, dönen bıçaklardan elde edilen mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür.
  • Dişli kutusu, dönen bıçaklardan elde edilen dönüş hızını artırır.

rüzgar türbini tipleri 5

Dikey eksenli rüzgar türbinleri

Dikey eksenli rüzgar türbinleri asırlar boyu var olmasına karşın yatay eksenli kardeşleri kadar bilindik ve kullanılır değildir.Bunun ana sebebi olarak ise yüksek rüzgar hızlarında yatay eksenli rüzgar türbinleri kadar verimli olmamasıdır.

rüzgar türbini tipleri 6

Eski tip rüzgar türbini

Pers rüzgar türbini milattan önce 1000‘li yıllarda öğütme taşını döndürmesi için kullanılırdı.Bilinen en eski rüzgar türbini tasarımıdır.

rüzgar türbini tipleri 7

Anemometre

Anemometre, havanın akış hızını ölçmede kullanılan bir alettir.

rüzgar türbini tipleri 8

Savonius rüzgar türbini

Yukarıdan bakıldığında bir “S” harfini andıran kanat yapısına sahiptir.Düşük hızda dönmesine karşın yüksek tork değerleri elde edilebilmektedir.Bu özelliği ile su pompalamada yada öğütücü taşları döndürmede oldukça kullanışlıdır.Ancak düşük dönme hızı nedeniyle elektrik üretimine yatkın değildir.

rüzgar türbini tipleri 9

Sallanan panel rüzgar türbini

Görselde anlaşıldığı üzere, rüzgar hangi yönden gelirse gelsin türbin aynı yönde dönmeye devam edecektir.

rüzgar türbini tipleri 10

Darrieus rüzgar türbini

Darrieus tip rüzgar türbini en çok kullanılan ve en ünlü dikey eksenli rüzgar türbinidir.”C” şeklini andıran kanat yapısı ile yumurta çırpıcı adıyla anılmaktadır.Genellikle iki yada üç bıçaklı olarak üretilmektedirler.

rüzgar türbini tipleri 11

Darrieus tip rüzgar türbini, kendi kendine dönmeye başlama özelliğine sahip değildir.Bu nedenle bir ilk hıza ihtiyaç duyar.

“Nükleer enerji nedir?”

Gromill rüzgar türbini

Gromill tip rüzgar türbini gücünü üç adet dikey olarak yerleştirilmiş bıçaktan almaktadır.Bu tip rüzgar türbinleri yatay eksenli rüzgar türbinlerinin kullanılamadığı türbülanslı havalarda oldukça kullanışlıdır.

rüzgar türbini tipleri 12

Yatay eksenli rüzgar türbinleri

Yatay eksenli rüzgar türbinleri, günlük hayatta en çok karşılaştığımız rüzgar türbini çeşididir.Bıçakların bağlı olduğu eksen yere paralel olarak konumlandırılmıştır.

rüzgar türbini tipleri 13

Kefenli rüzgar türbini

rüzgar türbini tipleri 14

Bazı rüzgar türbinleri lüle adı verilen ekstra parçalar bulundururlar.Bu parça sayesinde bıçaklara ulaşan hava miktarı artırılmak istenmektedir.

“Facebook sayfamızı beğenerek yayınlanan en son haber ve yazılardan haberdar olabilirsiniz.Facebook sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.”

 

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.