Kapat
milimetron
Bilim 0

Rusya’nın Milimetron Projesi!

Rusya’nın teleskop projesi olan Milimetron projesi hızını kesmeden devam ediyor.

Rusya bildiğiniz gibi uzay yarışında geride kalmak istemeyen bir ülke olarak tanınıyor. Bu yüzden de yeniden gündeme gelen ve trend haline gelen Ay araştırma yarışında yerini aldı.

En büyük teleskop

Son zamanlarda oldukça ilgi odağı olan Ay’a Rusya da mercek çevirdi. Bu sayede de yeni planlar geliştirmekteler. Bunlardan birisi de Milimetron. Rusya, Millimetron adı verilen mevcut en büyük radyo teleskobunu Ay’ın yörüngesine 2020’li yılların ortasında yerleştirmeyi planlıyor. Bu teleskop RadioAstron’dan daha büyük olaca ve uzayın ayrıntılı fotoğraflarını bize sunacak.

“Teknoloji nedir?”

Daha net

Rusya Bilimler Akademisi Uygulamalı Fizik Enstitüsünden Vyaçeslav Vdovin‘in söylediklerine göre bu teleskobun çektiği fotoğraflar RadioAstron’un çektiği fotoğraflardan 4 kat daha net olacak!

Teleskobun Ay yüzeyindeki birkaç araç ile senkronize çalışması ve 1.5 milyon kilometre uzağı fotoğraflaması planlanıyor.

Projenin Teknik Müdürü Aleksey Smirnov‘un söylediklerine göre, yeni teleskop üzerinde 10 metre çapında anteni olacak.

kaynak:https://shiftdelete.net/rusyanin-millimetron-projesi

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.