«
  1. Ana sayfa
  2. Haberler
  3. Rusya Ay’a Gidilip Gidilmediğini Kontrol Edecek!

Rusya Ay’a Gidilip Gidilmediğini Kontrol Edecek!

nasa-astronot

Rusya, Ay’a gidilip gidilmediğini kontrol edecek.

Ay’a gerçekten gidilip gidilmediği ile ilgili sürekli olarak tartışmalar ve komplo teorileri ortaya atılır durur. Hala bu konuda ikna olmamış komplo teorisyenleri ve ikna etmeyi başaramamış bir NASA sürekli olarak bu konuyu gündeme getirirler. Bu sefer de gündeme getiren taraf ise Rusya oldu.

Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin “NASA’nın Ay’a gidip gitmediğini belirlemek için bir Ay görevi düzenleyeceğiz.” esprisi komplo teorilerini yeninden gündeme getirdi.

NASA 1969 yılında Ay’a iniş yapıldığını gösteren fotoğraflar yayınlamış olsa da bunların sahte olduğu iddia edilerek uzay görevlerinin sahte olduğu teorisi ortaya atılır. Görünüşe göre ABD hiçbir zaman gerçekten herkesi ikna edemeyecek ve de bu komplo teorileri de asla eskimeyecek.

  • NASA Uzaydan 8K Çözünürlüklü Video Paylaştı!

Ay’a gidip bakacağız

Tabi medya da bu teorileri sürekli olarak gündeme getirdiğinden dolayı bu konu da hiç eskimiyor. Örneğin, Rusya ulusal uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin Moldova Başkanı Igor Dodon ile yaptığı görüşmede söylentileri yeniden alevlendirdi.

Twitter’daki bir videoda sorulan 50 yıl önce Ay’a ayak basılıp basılmadığı sorusuna Rozonin yeni bir Ay görevi yapılacağının işaretini verir gibi “Oraya gidip gerçekten Ay’a inip inmediklerini inceleyeceğiz.” cevabını veriyor.

Rozonin’in vücut dilinden bunun bir espri olduğu anlaşılıyor. Ama bu olay, Rusya’nın Apollo 11 görevinin detaylarına dair şüphe yarattığı ilk olay değil.

2015’te Rus gazetesi Izvestia tarafından yayımlanan bir makalede, Rus İstihbarat Komitesi Sözcüsü Vladimir Markin, 1969’daki meşhur olayın görüntü kayıtlarının ve 1972’ye kadar NASA’nın topladığı Ay taşı örneklerinin ortadan kaybolmasının uluslararası bir ekip tarafından incelenmesini talep etmişti.

Markin “Biz Ay’a gitmediler ve sadece bununla ilgili bir film yaptılar demiyoruz. Ama tüm bu bilimsel ve kültürel kalıntıların insanlığın mirası olduğunu ve bunların ardından hiçbir iz bırakmadan kaybolmasının ortak bir kayıp olduğunu düşünüyoruz. İnceleme yapılması, bunlara ne olduğunun da ortaya çıkmasını sağlayacaktır.”

Komplo teorisyenleri açıklar bulmaya çabalıyorlar

NASA depolama alanından kazanmak için silinen 200 bin adet video arasında orijinal görüntülerin de yanlışlıkla silindiğini söylemişti. NASA daha sonra Hollywood için filmlerin kurtarılmasında çalışan Lowy Digital ile çalıştı. Şirket yayın görüntülerini kullanarak orijinal görüntüleri yeniden oluşturmaya çalışıyordu.

  • NASA Mars’ta Yaşam İçin Tasarım Yarışması Düzenledi!

Tabii ki, görüntülerin Hollywood’un efekt sanatçıları elinde düzenlenmesi komplo teorisyenlerinin gözünde kanıtlarla oynanması anlamına geliyor.

Çalışmayı yapan şirket de bu yükün altında olduklarını biliyordu. Lowry Digital Yöneticisi Mike Inchalik 2009’da Reuters’a “Komplo teorisyenleri neye inanmak istiyorlarsa ona inanacaklardır.”dedi.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

  • Neden 45 Yıldır Ay’a Ayak Basan Olmadı?

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *