Kapat
run_flat_lastik
Nedir? 0

Run Flat Lastik Nedir? Run Flat Lastiklerin Özellikleri Nelerdir?

Daha önce duymuş ancak emin olamayanlar veya daha önce duymayanlar için run flat lastik nedir ve özellikleri nelerdir sizlere kısa ve öz bir biçimde anlatacağız.

Acaba sizin aracınızda run flat lastik var mı? Nasıl anlayabilirsiniz? Şöyle ki, aracınızın bagajını açıyorsunuz ve bagaj zeminini kaldırıp baktığınızda orada bir yedek lastik ya da tamir kiti görürseniz aracınızda run flat lastik kullanılmıyor anlamına gelir. Ancak böyle bir kit yada yedek lastik görüyorsanız aracınızda bu lastik tipinden kullanılıyor olabilir.

Neymiş bu lastikler biraz daha inceleyelim o halde. Bu lastiklerinin özel takviyeli lastik yanakları bulunur. Bu sayede lastiğiniz delinmiş olsa bile sınırlı bir hızda azami bir sürede aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu azami limitler de genelde 80 km/saat hız ve 80 km kadar bir mesafedir. Bu mesafe, lastiğinizin patlaması durumunda ihtiyaç duyacağınız lastik değiştirme noktasına kadar gitmenize imkan sağlayacaktır.

Run flat lastiklerin üç adet ana avantajı vardır. Bunlardan ilk ikisi tahmin edeceğiniz üzere güvenlik amaçlıdır. Güçlendirilmiş yanaklar sayesinde aracın lastiğinin patlaması halinde aracınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Patlayan lastiğinizi aracınızı durdurup tamir etmek zorunda kalmazsınız.

“Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklar nelerdir?”

Run flat lastikler neredeyse bildiğimiz normal lastikler ile aynı görünüme sahiptirler. Ayrıca otomobil üreticileri de bu lastikleri giderek daha çok kullanmaya ve orijinal ekipman olarak araçlarında kullanmaya daha çok önem vermektedirler.

Mini, BMW, Mercedes ve benzeri otomobil markaları genelde run flat lastikleri kullanmaktadır. Bu nedenle, belki de run flat lastiklerin takılı olduğu bir araç kullanıyor olabilirsiniz.

Run flat lastikler nasıl çalışırlar?

Bu lastiklerin en büyük farkı patlasalar bile sürüşe güvenle devam etmenizi sağlayan güçlendirilmiş yanaklara sahiptirler. Continental benzeri lastik üreticilerinin güvenlik ve sürücü deneyimini iyileştirmek için geliştirdikleri bir teknolojidir.

İlginizi Çekebilir:  Ramjet Nedir?

Ayrıca bu lastikler Lastik Basıncı Kontrol Sistemi (LBKS) beraber kullanılmalıdır. LBKS tarafından sağlanan otomatik uyarı olmadan run flat lastiklerinin kullanımı zor olacaktır çünkü bir lastik patlaması olduğunu öğrenmeniz LBKS olmadan zor olacaktır.

run_flat_lastik_1

Ayrıca önemli olan, eğer lastiğiniz patlarsa, aracınızı azami kullanma mesafeniz olan 80 km sınırını geçmemeniz olacaktır. Patlak lastiğin mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi çok önemlidir, aksi halde jantlarınıza hasar verebilirsiniz ki bu da lastiğinizi değiştirmekten çok daha pahalı bir iştir.

Bu lastikler yerine ucuz normal lastikler de kullanabilirsiniz. Mantıklı görünüyor ancak run flat lastikler araçla birlikte orijinal ekipman olarak fabrika çıkışlı bir şekilde gelir yani bu nedenle bu lastiklerin kullanıldığı araçların yedek lastik alanı farklı şekillerde değerlendirilir. Yedek lastik olmadan tasarlanırlar. Yani run flat yerine normal lastik takar ve yedek lastik olmadan yola çıktığınızda lastik patlarsa yol kenarında kaldınız demektir.

“Araba viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar?”

Bu nedenlerden dolayı run flat lastik kullanımı önemlidir ve tavsiye edilir. Güvenliğin yanı sıra yedek lastik taşımak zorunda kalmazsınız. Bu kadar övgüden sonra bu lastiklerin dezavantajları yok gibi görünebilir fakat tabi ki de dezavantajları vardır.

Sert yapısı nedeni ile aracınızın konfor seviyesini bir nebze düşürebilir. Ancak yine de normal lastiklerin yüksek hızlarda patlaması neticesinde oluşan kazalar düşünüldüğünde run flat lastiklerin kullanılması kesinlikle daha güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Sizler bu lastikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Deneyimlerinizi ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak1
kaynak2

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.