Kapat
rulman_nedir_2
Bilim 0

Rulman Nedir? Nasıl Üretilir? Ne işe yarar?

Rulman Nedir? Nasıl çalışır?

Rulman, iç ve dış bilezikler arasında yuvarlanan elemanlar (bilya, makara vs…) vasıtası ile minumum sürtünmede çalışan, döner hareket yaparak ebadına ve biçimine göre farklı yükler taşıyan makine elemanıdır.

Rulman ile malzeme kayarak değil yuvarlanarak hareket veya iş ürettiğinden sürtünme minimum olmakta ve enerji daha az kullanılmaktadır. Yatay veya dikey olarak çalışabilir bunun için radyal veya eksenel olarak tabir edilirler.

rulman_nedir_1

Dünyanın ilk Rulman üreticis i FAG şirketidir ve kurucusu Friedrick Fisher 1883 de yaptığı çalışmalar ile rulmanı icat etmiştir. 300.000 civarında çeşidi vardır.

“Tork konvertör nedir?”

Kullanım alanları yani hayatımızdaki yeri ise çok fazladır. Uçaklarda, metroda, arabalarda, otobüslerde, trenlerde, motorlarda, konveyör hatlarında, dişçilerde, patenlerde, kamyonda, çamaşır makinasında, mikroskoplarda, teleskoplarda, rüzgar santrallerinde, pompalarda, pervanelerde, fanlarda, asansörlerde, vantilatörlerde, tamburlarda ve daha bir çok yerde kullanılmaktadır. Rulmanın olmaması demek bir bakıma dünyanın durması demektir.

Şuan için dış çapı 7 mt olan ve ağırlığı 14 ton olan türleri üretilmektedir.

rulman_nedir

Parçaları Şunlardır:

  • Dış Bilezik
  • İç Bilezik
  • Kafes (Çelik, Pirinç, Polyamid)
  • Yuvarlanma Elemanları

İlginizi Çekebilir:  Kaynak Hataları Nedir ve Nasıl Oluşur?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.