Kapat
retarder_nedir
Nedir? 0

Retarder Nedir? Retarder Nasıl Çalışır?

Ağır vasıtalarda kullanılan retarder nedir? Retarder nasıl çalışır?

Günümüzde otomobillerde standart olarak disk frenler ve kampana frenler kullanılır. Ancak ağır vasıtalar için düşündüğümüzde bir disk frene binen yük ve ortaya çıkan ısı ne olacaktır? Isınma ve aşınma problemlerinden dolayı disk frenler ağır vasıtalar için yeterli olamazlar. Bu durum herhangi bir tehlike anında büyük bir risk demektir. Yüklü bir ağır vasıtanın frensiz kalması demek çok tehlikeli bir durumdur.

Yukarıda bahsedilen sorunlardan sonra burada karşımıza retarder çıkıyor. Retardar ekonomik, etkili ve güvenli fren sistemidir. Bu fren sistemi tekerleklerdeki fren sistemlerinden bağımsız olarak genellikle diferansiyel veya vites kutusuna bağlantılı olarak çalışır. Halk dilinde “Motor Freni” olarak bilinir.

“Uçaklar nasıl uçar?”

Retarder sisteminin geçmişine bir bakarsak eğer, ilk olarak 1950’li yıllarda Amerika’da kilometrelerce uzunluğundaki yük trenlerini durdurmak için Voith firması tarafından üretildiğini görebiliriz.

Daha sonraki tarihlerde ise Otto Kassbohrer tarafından yine Voith firmasına otobüsler üzerinde uygulanması görevi verildi ve ağır vasıtalar da bu vasıta ile retarder ile tanışmış oldular.

“Helikopter nasıl uçar?”

Retarder nasıl çalışır?

Retarder sisteminin çalışmasından bahsedecek olursak; temel olarak şaftın ucuna yerleştirilen rotor ve stator denilen iki çark ile çalışan hidrodinamik basınçlı bir sistemdir. Araçta direksiyon altında retarder için kademeli bir kol ya da fren pedalına bağlı bir sistem ile harekete geçirilir. Rotor aracın şaftına bağlıdır. Stator ise rotorun karşısında retarder gövdesine sabitlenmiştir. Şanzımandan gelen şaft hareketiyle rotor döner. Retarder devre girdiğinde rotor ve stator arasına yağ pompalanır rotorun dönüşüyle hareketlenen yağ statorun kanatçıklarına çarpar ve yavaşlar. Buda rotoru yavaşlatır ve frenleme gerçekleşmiş olur.

“ABS nedir? Nasıl çalışır?”

Aşağıdaki videodan retarder hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Pnömatik Devre Elemanları Nedir?

Kaynak:https://www.muhendisbeyinler.net/retarder-nedir-nasil-calisir/

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.