Kapat
render örnek
Nedir? 2

Render Nedir ?

Render kelimesi 3D alanında en çok kullanılan terimlerden birisidir.Türkçe karşılığı “sunmak”,  “derlemek” manasına gelir.Çizdiğimiz sahnedeki objelerin bütün hesaplamalarının yapılarak en son ki sunuş aşamasına gelmesi demektir.

“3Ds Max nedir?”

Çizim esnasında sahnedeki objeler, ışıklar kaplamalar ve efektler uygulanmış olsalar dahi belirgin bir biçimde gerçek görüntüyü yansıtmazlar. Çünkü çizim esnasında hem bu hesaplamaların yapılması hem çizimin yapılması normal bilgisayarların gücünün üstünde bir işlemdir. Bazı sahnelerin işlenme süresi saatleri bulabilir ve saatler süren bir sahnenin gerçek zamanlı olarak hem çizilmesi hem hesaplanması oldukça maliyet gerektirir.

 

Render sahnedeki objelerin, ışıkların ve yansımalarının birbirinden etkilenerek ortama yayılan ışık kümelerinin hesaplanmasıdır.Render motoru başta sahnedeki objeleri ve ışık kaynaklarını varsa efektleri tespit eder ve hesaplamaya başlar.Örnek olarak sağ taraftan vuran bir ışık kaynağının nereye ışığını göndereceğini ve sonunda nerelerde gölge ve bu ışığın parlaklık oluşturacağını hesaplar ve çizimi sunuş haline getirir…

“Facebook sayfamızı takip ederek haberlerden ilk siz haberdar olun.Buraya tıklayarak Facebook sayfamıza ulaşabilirsiniz.”

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Render Nedir ?” üzerine 2 yorum

  1. Render dedi ki:

    Harika, oldukça açıklayıcı bir anlatım olmuş. Çok teşekkürler

    1. Hüseyin KUZU dedi ki:

      Faydalı olabildiğimizi bilmek bizi sevindirdi.Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.