Kapat
render örnek
Nedir? 3

Render Nedir? Render Nasıl Alınır?

Render Nedir? Gelin beraber öğrenelim.

Render kelimesi 3D alanında en çok kullanılan terimlerden birisidir. Türkçe karşılığı “sunmak”,  “derlemek” manasına gelir. Çizdiğimiz sahnedeki objelerin bütün hesaplamalarının yapılarak en son ki sunuş aşamasına gelmesi demektir.

“3Ds Max nedir?”

Çizim esnasında sahnedeki objeler, ışıklar kaplamalar ve efektler uygulanmış olsalar dahi belirgin bir biçimde gerçek görüntüyü yansıtmazlar. Çünkü çizim esnasında hem bu hesaplamaların yapılması hem çizimin yapılması normal bilgisayarların gücünün üstünde bir işlemdir. Bazı sahnelerin işlenme süresi saatleri bulabilir ve saatler süren bir sahnenin gerçek zamanlı olarak hem çizilmesi hem hesaplanması oldukça maliyet gerektirir.

 

Render sahnedeki objelerin, ışıkların ve yansımalarının birbirinden etkilenerek ortama yayılan ışık kümelerinin hesaplanmasıdır. Render motoru başta sahnedeki objeleri ve ışık kaynaklarını varsa efektleri tespit eder ve hesaplamaya başlar. Örnek olarak sağ taraftan vuran bir ışık kaynağının nereye ışığını göndereceğini ve sonunda nerelerde gölge ve bu ışığın parlaklık oluşturacağını hesaplar ve çizimi sunuş haline getirir.

“Facebook sayfamızı takip ederek haberlerden ilk siz haberdar olun.Buraya tıklayarak Facebook sayfamıza ulaşabilirsiniz.”

Render nasıl alınır?

Bunu yapabilmek için neler yapmak gerekir kısaca değinelim. Bunun için bir render motoruna ihtiyacımız vardır. Bu motorlar çeşitli firmalar tarafından üretilirler. Gerçek dünyamızdaki gibi ışık hesaplamasını objelerin üzerindeki yansımalarını ve etkileri ile birlikte bize resim çıktısı olarak verirler.

En çok kullanıldığını düşündüğüm motorlardan biri chaosgroup firmasına ait, Vray motorudur. Daha sonra sırasıyla corona, unreal engine, lumion, twinmotion ve çeşitli motorlar gelmektedir.

Genel olarak hepsi aynı işlemi yapmaktadır. Bu motorların içerisinde birçok komplike özellik bulunur. Bu komplike özelliklerden faydalanarak gerçek dünyamızdaki etkiyi almaya çalışırız. Gerçek dünyamızdaki görüntüye oldukça yakın bir görüntü almak bizim için en öncelikli amaçlardan birisidir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Çin, Hyperloop Teknolojisini Araçlar İçin Geliştiriyor!

Gerçek dünyadaki gibi bir görüntü elde etmek için yapılan hesaplamalar ve ortamları oluşturmak için yapılan işlemleri kısaca özet geçecek olursak ;

Modelleme
Kaplama
Işık
Render ayarları

Tabiki bu konu üzerinde çalışılması gereken bir iş olduğundan iyi sonuçlar almak için uzun süre çalışılması gerekebilir.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Render Nedir? Render Nasıl Alınır?” üzerine 3 yorum

 1. Render dedi ki:

  Harika, oldukça açıklayıcı bir anlatım olmuş. Çok teşekkürler

  1. Hüseyin KUZU dedi ki:

   Faydalı olabildiğimizi bilmek bizi sevindirdi.Teşekkür ederiz.

 2. Render dedi ki:

  Harika, oldukça açıklayıcı bir anlatım olmuş. Çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.