Kapat
bir ramjet motorunun yapısı
Nedir? 1

Ramjet Nedir?

Ramjetler, aslında adından çok bahsedilmeyen ve gündelik hayatta pek fazla isim olarak karşımıza çıkmayan yapilardir. Soba borusu jet adıyla anildiklari dahi olur.Bir jet motoru türüdür ve hareketli parça bulundurmaz.

Ramjet, çok basit bir yapıda olması ve yüksek hızlarda seyredebilmesi ile füze sistemlerinde kullanılmışlardır.

İleri itişli ve sıkıştırılmış hava akışlı döner kompresör bulundurmayan bir jet motoru türüdür. Düşük hızlarda itme kuvveti oluşturmadığından yerde duran bir uçağı yada nesneyi havalandıramaz. Yüksek hızlı uçuşlar için uygundurlar. Bu yüzden ramjetler çalışabilmek için bir ön hıza ihtiyaç duyarlar. Bu hız ses üstü bir hız olmalıdır(M>1).Bu tür motorlar 5 Mach hıza kadar ulaşabilirler.Eğer daha yüksek hızlarda hedeflenirse bir diğer jet motoru türü olan scramjet kullanılmalıdır.

Silah üreticileri ağır ve dış kabuklu olan silahlara ramjet motorları ekleyerek hız ve menzilini artırdılar.

“Scramjet Nedir?”

Geliştirilmesi ve üretilmesi için birçok denemeler olmuştur. 1913 te Rene Lorin Fransa’da icat etmiş ve patentini almıştır. Prototip yapımında uygun olmayan malzemeler kullanmasından dolayı olumsuz bir sonuç alınmıştır.

 

Ramjet Denemeleri

1915 Albert Fono topların menzilini artırmak için firlatma mekanizmasına ramjet eklemiştir. Düşük menzilli aticaya yüksek menzil kazandırmış ve düşük ağırlıklı top aticisindan yüksek ağırlıklı top atmayı başarmıştır.

“Dalga enerjisi nedir?”

1936’da Hellmuth Walter gazla çalışan bir motor geliştirdi ve bunu BMW ve Junkers teorik olarak çalışmalarla ilerletti. Ancak savas ve diğer sebeplerden dolayı başarısızlıkla sonuçlandı.

Rene Leduc çalışmaları ile ramjet motorunu Nord 1500 Griffon’a takti ve Mach 2.19 hızına ulaştı. Oldukça başarılı ve dikkate değer bir çalışmadır.

Avantajları;

  • Düşük agirlik
  • Ağırlığa göre yüksek oranda itme kuvveti
  • Hareketli parça bulunmamasi
  • Mach 5.0 a kadar ulaşabilme
  • Dezavantajları;
  • İlk kalkış hızına ihtiyaç duyarak Mach 1 hızı altında calismamasi
  • Sadece ses üstü hızlarda calismasi
  • Yanma için giren havanın ses altı bir hızda olması
  • Günümüzde ramjet motorlu hava araçları ve füzeler bulunmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Öğrenmek İsteyeceğiniz Gizli Klavye Kısayolları!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Ramjet Nedir?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.