Kapat
perçin nedir
Nedir? 0

Perçin Nedir? Ne İşe Yarar?

Perçin Nedir? Bağlantısı nasıl yapılır?

Makine parçalarının, sac levhaların, kayış ve balata gibi makine elemanlarının sökülemez şekilde birleştirilmesinde kullanılan ,bir başı hazır olan, öteki başı montajda biçimlendirilen, silindirik yapılı elemanlara denir.

Parçaların perçin adı verilen elemanlarla birleştirilmesi işlemine denir. Perçinlemenin amacı, sökülemeyen bir birleştirmeyi oluşturmaktır.

“Rulman nedir?”

Makine tezgah imalatı,Denizcilik endüstrisi, İnşaat sanayii (özellikle çelik kontstruksiyonlar), lokomotif sanayi, giyim sektörü (jeans,kemer vs üretimi),mutfak eşyaları (çaydanlık,tencere gibi ev aletlerinin kulp bağlantıları gibi) alanlarında kullanılır.

Kullanılan çiviler ve çeşitleri :

Yapılacak işlemin özelliğine göre çeşitli çiviler kullanılır.

Bunlar :

  1. A) Bombe başlı
  2. B) Havşa başlı
  3. C) Mercimek başlı
  4. D) Silindirik başlı

Perçin gereçleri : Genellikle birleştirilecek parçaların cinsinde perçin gereçleri kullanılır. Başlıcaları çelik, demir, alüminyum, bakır ve pirinç’dir.

Amaçlara yönelik özelliklerine göre :

Sağlam Perçinlemeler: çatı ve köprü gibi çelik konstrüksiyonlarda kullanılır.

Sızdırmaz Perçinlemeler: Su tankları, mutfak gereçleri, su oluklarında kullanılır

Sağlam-Sızdırmaz Perçinlemeler: Buhar kazanı, basınçlı su ve yağ tanklarında kullanılır.

Özel Perçinlemeler: özel tip çivilerle yapılır (çektirmeli,patlamalı gibi)


 

Perçinlerin kullanım alanları

Sanayide birçok birleştirme yöntemi bulunmaktadır. Kaynak, civata, saplama ve somun bağlantıları günümüze dek  bir çok metal yapıda birleştirme amaçlı olarak kullanılmıştır. Her ne kadar üst düzey birleştirme yöntemi olmasalar da heykeller, çelik konstrüksiyonlar ve köprülerde oldukça fazla kullanılan yöntemler idi.

Örnek vermek gerekirse Fransa’nın Paris kentinde bulunan Eyfel Kulesinde parçaların birleştirilmesi için kaynak yerine perçinler kullanılmıştır. Toplam 2,500.000 adetin üzerinde perçin kullanılmıştır.

Günümüzde hala ayakta duran metal köprülerden biri olan Golden Gate Köprüsünde de kullanılmıştır. Ayrıca, hafifliğin çok önemli olduğu havacılık sektöründe bol miktarda kullanılmaktadır. Günümüz uçaklarında bile perçinleme işlemi ile montaj yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Adaptif Far Nedir? Adaptif Far Nasıl Çalışır?

II.Dünya Savaşında da bazı tanklarda ( M3-LEE ) perçinleme işlemi uygulanmıştır. Her ne kadar bu işlemin yanlış olduğu sonradan anlaşıldıysa da, bazı ülkeler bu yönteme devam etmişlerdir. Bunun temel nedeni, kaynak işleminin zor olması ve o dönemde yeni yeni kendine sanayide yer bulmasıdır.

Son bir örnek vermek gerekirse çok yaygın kullanılan ama bir çok kişinin farkına bile varmadığı ”Jean”  yani kotlarda kullanılmaktadır. Kotların düğmeleri yine çoğunlukla perçinleme işlemi ile kumaşa sabitlenmektedir.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.