Kapat
hubble uzay teleskobu foto
Bilim 0

Peki Ya Yer Çekimi Olmasaydı?

Yer çekimi olmasaydı neler olurdu?

Newton’un yer çekimini fark ettiği zamandan beri yer çekimini biliyoruz. Onu sürekli hissediyoruz. Hesap yaparken önemini sürekli vurguluyoruz. Hayatımızın bir parçası. Peki bu parça hayatımızda olmasa yani yer çekimi olmasaydı neler olurdu?

Vücudumuza etkileri

Yer çekiminin birden ortadan kalkması sonrasında neler olacağını birçok uzmana dayanarak tahmin edebiliriz. NASA astronotu olan Jay Buckey, dünyanın yer çekimine uyum sağlayan bedenimizin yer çekimi olmayan bir ortamda değişikliklere uğrayacağını belirtiyor.

Astronotlar böyle bir ortamda bulunulması sonucunda kemik yoğunluğunun ve kas gücünün azaldığını ve denge duyularının değişikliğe uğradığını belirtiyorlar. Ayrıca bilinmeyen bir nedenle bu ortamda kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma meydana geliyor. Yaraların iyileşmesinin uzun zaman aldığı ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı belirtiliyor. Ayrıca uyku düzeninin de etkilendiği görülüyor. Bunlar uzaya yapılan kısa yolculuklar sonrası gözlenen değişiklikler olarak nitelendirilebilir.

Yerçekimsiz ortamda büyümek

Peki düşünsenize yerçekimsiz bir ortamda doğuyoruz. Ne olurdu? Kaslarımız, kemiklerimiz, kan dolaşımı, denge ve diğer duyularımıza ne olurdu? Elbette böyle bir ortamda doğmanın çeşitli farklılıklara neden olacağını düşünmek hiç yanlış olmaz. Jay Buckey bu konuda bir kedi üzerindeki yapılan bir deneyden örnek veriyor. Kedi doğduğu andan itibaren gözüne bir bant yapıştırılıyor. Bu yapılan deney sonucunda ise kedi kör oluyor. Çünkü kedi doğduğu andan itibaren o gözü görmek için kullanamıyor ve beyindeki görme merkezine bağlayan bağlantılar gelişmiyor. Bu örneğe dayanarak insan vücudunun da yerçekimsiz ortamda farklı tepkiler verebileceğini düşünüyorlar.

Uzaya dağılmak

İngiltere’deki Portsmouth Üniversitesi’nden gökbilimci Karen Masters, yer çekimi olmayan bir dünyadaki fiziksel etkileri şöyle anlatıyor. Dünya bir ipin ucuna bağlı olarak başımızın üstünde çevirdiğimiz bir top gibi. Yer çekiminin olmaması ipin bırakılması gibidir. Yani yer çekimi olmaz ise dünya üzerinde yapışık olmayan her şey uzaya doğru dağılacaklar. Okyanuslar, göller, atmosfer hep uzaya dağılacak tabi dünya kendi içinde içinde de parçalanacaktır ve parçaları uzaya dağılacaktır. Güneş için ise yer çekimi olmadığında merkezdeki büyük basınç büyük bir patlamaya neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kaynak Nedir?

Atom çorbası

Bu olaylar diğer gezegen ve sistemler için de gerçekleşecek ve her şey atom ve molekül çorbası olacak. Bu da yer çekiminin evrenin işleyişi açısından ne kadar önemli olduğunu bize göstermekte.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.