«
  1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yeni Teknoloji İle Pasaport Sırası Beklemeye Son!

Yeni Teknoloji İle Pasaport Sırası Beklemeye Son!

pasaport sırası bekleme

Yurt dışına çıkanlar bilirler ki pasaport sırası büyük bir eziyettir.Ancak yeni geliştirilen bir teknoloji ile bu eziyet son bulabilir.

İngiltere merkezli şirket ObjectTech, dünyanın ne kalabalık havalimanlarından biri olan Dubai Uluslararası Havalimanı için yüz tanıma sistemi geliştirecek.

pasaport sırası

The Times gazetesinin Bilim Editörü Tom Whipple’ın haberine göre, söz edilen yeni sistemle 2020 yılında karşılaşabiliriz.Bu sistem ile yolcular bir tünelde yürürken yüzleri lazerler yardımı ile taranacak.Sistem tarafından taranıp onay verilen kişiler hiç sıra beklemeden valizlerini almaya gidebilecekler.“Biyometrik gümrük” olarak tanıtılan sistem İngiltere’de bulunan havalimanları tarafından da yakından takip edilecek. Londra’daki Heathrow Havalimanı‘nda her gün 100 binden fazla kişi pasaport sırası bekliyor.

“Teröre karşı yüz tanıma teknolojisi”

ObjectTech şirketinden Tom Morgan, yüz tanıma sisteminin tanıyamadığı kişilerin tünel çıkışında pasaport kontrolüne alınacağını da ekledi.

Dubai Havalimanı’nı her ay 8 milyon kişi ziyaret ediyor.Yolcu sayısının 2020 Expo etkinliği nedeniyle artması bekleniyor.

Kaynak

 

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *