Kapat
otonom araçlar 5
Haberler 0

Otonom Araçlara Güven Azalıyor Mu?

Son zamanlarda yaşanan otonom araç kazaları göz önünde bulundurulursa insanların otonom araçlara güveni azalmış olabilir mi?

İnsanlar ilk piyasaya çıkmaya başladığı andan itibaren otonom araç teknolojisine oldukça ilgi duydular. Merak uyandıran bir konuydu. İnsanların beğendiği bir teknoloji olduğu bir gerçek ancak bu teknolojiye karşı bir güven sorunu oluşmakta.

Son zamanlarda yaşanan kazalarında da etkisi ile otonom araçlara duyulan güven düşüşe geçmiş durumda. Yapılan araştırmalara göre otonom araçlar insanların güvenini kaybetmeye başlamış durumdalar. Bu da yakın gelecekte otonom araç teknolojisi için ayrılan yerin düşünülmesi anlamına geliyor olabilir. Şöyle ki otonom taksiler, otobüsler ve diğer araçların hayatımıza girmesi biraz daha zaman alabilir.

otonom araçlar 3

Yapılan araştırmaya göre Amerikan sürücülerin yüzde 73’lük bir kısmı tamamen kontrolleri altında olmayan bir araç ile yolculuk yapmayı tercih etmeyeceklerini belirtiyor. Otonom araçların kazalarından önce 2017’de bu oran yüzde 63 idi. Yani otonom araçlara olan güven yüzde 10 kadar bir düşüşte.

“Hızlı trenler yapay zeka ile yönetilecekler.”

Bir başka araştırmaya göre Amerikan sürücülerden yüzde 20’lik bir kısım otonom bir araca güvenebileceğini belirtmiş. İnsanlar yarı otonom araçları tercih etseler de tamamen kontrolün araçta olduğu bir sisteme sıcak bakmıyorlar. Belik ileride bu güven tekrar kazanılabilir ancak şuan için insanların güven sorunu var.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.