Kapat
otonom araçlar 5
Bilim 0

Otonom Araçlar İçin Hazır Olun!

Otonom araçlar hızla hayatımıza girmeye kararlı!

Otonom araçlar ile yollarda keyif yapma rüyası yıllardan beri süregelen bir rüya.Ancak karamsar olmaya gerek yok.Teknoloji sayesinde haritalama ve algılayıcılardaki büyük ilerleme sayesinde bu rüya de gerçekleşiyor.

otonom araçlar

Otomobil kullanmak kadar belirsizliklerle dolu bir durumda, güvenlik için bir insanın dikkatine ve tepkilerine sahip olmak gerektiğini düşünebilirsiniz. Yoldaki diğer sürücülerin ne yapacağı belli olmaz ve bilgisayar tarafından kullanılan bir otomobilin her durumu başarıyla yorumlamasını beklemek korkunç size gelebilir. Ancak kendi kendine giden otomobiller daha şimdiden ne kadar becerikli olduklarını ispatlamaya başladılar bile.

“Norveç elektrikli ve otonom yük gemisi üretecek”

Google’ın ABD’de yollarda test etmekte olduğu kendi kendine giden bir otomobil projesi var. İngiltere’de ise Oxford Üniversitesi’nden bir ekibin geliştirdiği sürücüsüz otomobil 2013’te test edildi. Daha küçük ölçekli olsa da, Heathrow Havaalanı’nın 5. Terminalinde bilgisayar kontrolündeki “pod”ların yolcuları taşıdığı bir otomatik araba sistemi var. Benzer bir taşıma sisteminin İngiltere’nin Milton Keynes bölgesine de kurulması ve 100 adede kadar özerk aracın yolcuları tren istasyonuyla alışveriş merkezleri arasında taşıması bekleniyor.

otonom araçlar 4

 

Bir rüya gerçek oluyor

Levha tanıma, şerit dışına çıktığınızda uyarı, seyir kontrolü, yardımlı acil frenleme ve otomatik park gibi teknolojiler sayesinde temeller çoktan atıldı bile. Bu mevcut teknolojiler radar, lazer ve kamera kullanıyorlar. Aynı teknolojiler daha basit formlarda olmakla birlikte, çok yakın gelecekte özerk otomobilleri mümkün kılacak. Örnek vermek gerekirse, Nissan ve Volvo, 2020’den önce piyasaya özerk otomobil sürmüş olmayı planlıyorlar.

otonom araçlar 3

Özerk araçların son donanımının ne olacağı şuan için belirsiz bir durum. Google’ın araçları LIDAR teknolojisi sayesinde lazerle görüntüleme yapabiliyor, gönderdikleri ışığın dönüşünden etrafın bir  3D haritasını çıkarıyor. Aracın üstündeki 64 lazerli birim dakikada 600 devirle dönerek çevreden kesintisiz bir bilgi sağlıyor, bunu da daha büyük ölçekli harita verisiyle birleştiriyor. Bu yaklaşım hem kapsamlı hem de güvenli.Tabi böyle bir teknolojiye sahip olmak ucuz değil. Sırf LIDAR sistemi 70.000 dolar ediyor ve otomobilin toplam fiyatı 150.000 doları buluyor.otonom araçlar 2

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp Her Türlü Dosyayı Paylaşmamıza İzin Verecek

Oxford’lu ekip ise daha düşük maliyetli bir yaklaşımı seçmiş ve kameralarla daha kısıtlı sayıda lazerle takip işlemini birleştirmiş. Google’ın düzeneği kadar kapsamlı olmasa da daha önceden öğrenilmiş rotalarda otomobilin kendi başına gitmesine izin veriyor. İlk birkaç sefer de arabayı sizin sürmeniz gerekiyor. Tam olarak rüyalarımızdaki gibi bir otomatik araç olmasa da, ekip bu sistemin yaklaşık 150 dolara mal olacağını ve kendi kendine giden otoların önündeki psikolojik bariyerleri yıkmada rol oynayacağını düşünüyor.

“Fransa otonom demiryolu taşımacılığına geçecek”

Tüm vakalarda en önemli faktörlerden biri, otomobilin algılayıcılarının sürekli yarattığı büyük hacimli değişken veriyi yorumlayabilecek düşük maliyetli yonga araştırmalarının devam ettirilmesi.

otonom araçlar 6
Bu otomobillerin 2020’den önce piyasaya sürülmesi hayal değil ve bildiğiniz gibi bu konuda en ileri firmalardan birisi Tesla ve sanırım hayallerimi gerçekleştirecek olan ilk firma da o olacak.Bakalım bu yarışta kim kimi geçecek ve daha başarılı bir gelecek hazırlayacak.

“Facebook sayfamızı beğenmek için tıklayınız”

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.