Kapat
otomotiv_muhendisligi
Nedir? 0

Otomotiv Mühendisliği Nedir? Otomotiv Mühendisi Ne İş Yapar?

Otomotiv mühendisliği nedir? Bir otomotiv mühendisi ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Bu yazımızda size kısa bir şekilde sizi sıkmadan bunların cevabını vereceğim.

Otomotiv mühendisliği çok bilindik mühendislik dalları gibi hemen akla gelen mühendislik alanlarından birisi değilmiş gibi görünse de oldukça önemli ve kaliteli bir mühendislik alanıdır. Gelişen teknoloji ile genişleyen mühendislik dallarından birisi de otomotiv mühendisliğidir.

Otomotiv mühendisliği nedir?

Otomotiv mühendisliği adından da anlaşılacağı üzere motorlu taşıtlar olan otomobil, minibüs, kamyon ve otobüs gibi taşıtları üreten, planlayan ve üretimini denetleyen mühendislik alanıdır.

[sp-related style=”dark” id=”4183″]

Otomotiv mühendislerini farklı bir bakış açısı ile tanımlayacak olursak şöyle de diyebiliriz. Kara taşıtlarından uzmanlaşmış makine mühendisleri de denilebilir. Peki görevleri nelerdir?

Otomotiv mühendisleri genel olarak dört departmanda yer alabilirler. Bunlar;

  • Tasarım ve AR-GE
  • Üretim
  • Kalite
  • Satış sonrası ve teknik servis

şeklindedir.

  • Tasarım ve AR-GE bölümünde üretimi yapılacak ve üzerinde çalışılan sektöre bağlı olarak o taşıtın parçaları ve sistemleri tasarlanır ve test edilir. Aracın komponetleri tasarlanır komponentler üzerinde gerekli analizler yapılır. Prototip aşamasının tamamlanmasının ardından üretim safhası planlanır. Bu komponetler ve sistemlere örnek olarak fren sistemleri, amortisör sistemleri gibi sistemler verilebilir.
  • Üretim departmanında ise prototipi tamamlanan sistem yada parçanın nasıl üretileceği ve üretim aşamaları planlanmaktadır. En uygun olan üretim şekli ile parçaların üretimi yapılır.
  • Kalite departmanında ise üretilen sistem yada parçaların kalite standartlarına uygunluğu kontrol edilir. Eğer istenilen toleranslar ve kalite şartları içerisinde ise üretim gerçekleşir.
  • Satış sonrası ve teknik servis kısmında ise araçların bakım ve tamir işlemlerinin nasıl yapılacağı ve servisin teknik kontrolü sağlanır. Satış sonrasında oluşan problemlere çözüm getiren teknik bilgiler sağlanır ve bunun koordinesi yapılır.

Çalışma ortamı

Otomotiv mühendisi olmak isteyen bir kişinin fabrikalarda yani kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışmayı göze almaları gerekmektedir. Tabii ki bu durum departmana göre değişiklik gösterse de her deneyimsiz mühendis bu şekilde bir ortam görmüştür. Ayrıca yönetici kadroda olma durumunda ise büro ortamında çalışırlar. Ancak diğer departmanlar ve diğer işçi, mühendis ve teknisyenler ile sürekli olarak iletişim halindedirler.

Çalışma alanları

Çalışma alanlarından bahsedersek buralara otomotiv fabrikaları, yan sanayi, yetkili servisler, araç muayene istasyonları, savunma sanayi kuruluşları, belediyeler, DSİ, TCDD, THY gibi yerler örnek verilebilir. Otomotiv sektörü ülkemizde gelişmiş bir sektör olduğundan dolayı özellikle Marmara Bölgesi bu alanda fabrikalar bulunmaktadır.

[sp-related style=”dark” id=”4191″]

Her mühendislikte olduğu gibi bu mühendislik dalını seçecek olan kişilerin matematik ve fizik alanlarında özellikle ilgili ve başarılı olmaları gereklidir. Ayrıca yaratıcı, tasarım alanında yetenekli ve yetkin olabilecek, hayal gücü ve problem çözme becerileri yüksek olmalıdır.

Teknik resim, bilgisayar ve ölçüm cihazlarını okuma ve kullanma becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. Çalışma ortamına uyum sağlayabilmeli yani gerektiğinde kirli ortamlarda çalışabilmelidir. 

Herkesin en doğru ve mutlu olacağı mesleği seçebilmesi ve yapabilmesi dileğiyle.

Otomotiv mühendisliği hakkında sizin eklemek istediğiniz şeyler varsa yorumlarda belirtmekten çekinmeyiniz.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”1005″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.