Kapat
formula1
Nedir? 0

Otomobil Kavramının Nirvanası: FORMULA 1

GİRİŞ

Formula 1 yarışları insanın ve makinenin nihai testidir. Bir hedef peşinde otomobil ve sürücüyü mutlak sınırlarına itiyor. Peki nedir bu hedef? Yarışan sürücüler  için pilotlar şampiyonluğu, takımlar içinse takımlar şampiyonluğunu kazanmaktır. Sanıldığının aksine bu şampiyonlukları kazanmak öyle kolay değildir. Öncelikle takımlar fabrikalarda araçları yaparken belli kurallara göre oluşturmak zorundadır. Bunun ardından araçlar pistlerde yarışabilmek için bazı testlere tabi tutulurlar. Kış döneminde yapılan bu testlerin ardında sezon genellikle mart ayında başlar.

Biraz daha ayrıntıya inecek olursak, bugünkü modern F1 otomobillerinin her santimetre karesi, hava akımını optimize edecek şekilde tasarlanıyor. Burada mühendislerin çalıştığı konu aslında çok bilinen bir konu; onlar bir uçağın havada kalmasını sağlayan fiziksel özellikler ve kuralları tam ters yönde kullanarak otomobilleri yere bastırmaya çalışıyorlar.

[sp-related style=”dark” id=”1432″]

Kısaca bir fabrikada neler olduğunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

AERODİNAMİNİN ÖNEMİ

Aerodinami uzmanlarının hedefi; otomobillerin yere basma gücünü        (downforce – kanatların altına yaratılan alçak basınç sayesinde otomobilleri yere bastıran dikey güç) arttırmak ve otomobilin ileriye doğru gitmesine engel olan sürtünme etkisini azaltabilmek.

Bir Formula 1 otomobilin ön süspansiyonu o kadar güçlü ki iki ton basınca dayanabiliyor. Bu, tekerlekleri ana gövdeye bağlayan karbon fiber çubukların, üzerine oturan yetişkin bir boğayla kolayca baş edebileceği anlamına geliyor. Süspansiyon, güç ünitesinin gücünden, kanadın yarattığı downforce’dan ve lastiklerin kavramasından yararlanıyor ve hepsinin etkili bir şekilde kombine edilmesine ve parça üzerinde hızlı bir pakete dönüştürülmesine olanak tanıyor.

ŞANZIMAN

Formula 1 otomobilleri son derece sofistike yarı otomatik, kesintisiz vites kutuları kullanıyorlar. Çekildiğinde sürücünün manuel olarak debriyaj yapması gerekmiyor ve dişliler arasında geçiş yaparken gaz pedalını kaldırması gerekmiyor. Bunun yerine, başka bir vites seçildiğinde, vites değiştirme işlemi, ‘sorunsuz’ olarak tamamlanır, bu da sürücünün hiçbir sürüş kaybına maruz kalmadığı anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Yüksek Sıcaklıkta Deformasyon(Sürünme)

Modern F1 debriyajı 10 cm’den daha kısa boyutlarda, 1 kg’an daha hafif ve çok plakalı karbon tasarıma sahiptir. Vites kutusunun ise 40 kg’dan ve içerisinde ise 500’den fazla bileşen yer alıyor.

[sp-related style=”dark” id=”1449″]

KOKPİT

Formula 1 araçlarında, normal yol arabalarının bulunduğu hava yastığı yok ancak kokpit duvarları, 250 tona eşit darbelere dayanabiliyor. Kokpitin içinde ayrıca bir su şişesi var. Bir pilot, içindeki mineral tuzları olan bu suyu kaskın içindeki bir delikten geçen bir boruyla yudumlayabilir.

Jules Bianchi’nin Japonya GP’de yaptığı elim kaza konucu, FIA yetkilileri tarafından güvenlik konusu tekrar gündeme geldi. Ve yetkililer ‘halo’ nun etkili olabileceği kararını verdiler.  Kokpit içerisinden bakıldığında 2018 yılında uygulamaya alınan ‘halo’ , hala birçok Formula 1 sever tarafından tartışma konusu. Amaç  F1 pilotunun kaza esnasında zarar görmesini önlemektir. Bazı F1 severler görsel açıdan eleştirse de uygulama devam etmektedir.

 

 

HIZLANMA – YAVAŞLAMA

İvme şekli genellikle 1.45G’dir; bu da sürücü, yerçekiminin 1,45 katı veya ağırlığının 1,45 katı hızlanma ile koltuğuna geri itildiğini gösterir.

0 – 100 km / saat (62 mph): 1,7 saniye
0 – 200 km / saat (124 mil / saat): 3.8 saniye
0 – 300 km / saat (186 mph): 8.6 saniye

F1’deki fren gücü son derece yüksek. F1 otomobil, yaklaşık 15 metre içinde durması için yaklaşık 100 km/s’lik bir hızda fren yapabilecek durumda. Kara yolu araçları, bu mesafenin yaklaşık 3-4 misli daha fazla olurdu. Lastik teknolojisi ve otomobilin aerodinamik özellikleri ile birlikte karbon / seramik frenler, olağanüstü frenleme kuvvetleri üretir. Frenler, erimiş lav kadar sıcak 1200ºC’ye dayanabilir.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”3196″]

Ekrem Kuşan {Ekrem Kuşan}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.