Kapat
l-2-3
Bilim 0

Otomatik vitesteki L-2-3 anlamı nedir? Ne işe yarar?

Bazı otomatik vitese sahip araçlarda bulunan vitesteki L-2-3 anlamı nedir sizler için kısaca değinelim.

Günümüzde arabaların manuel vites olması gerektiği gibi algılar yıkılmaya başladığından çevremizde çok sık olarak otomatik vites araçlar görmeye başladık. Sayıları giderek artan bu araçlar hakkında da bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Otomatik vitese sahip araçlarda genellikle sizlerin de daha önceden fark etmiş olacağınız gibi hali hazırda P, R, N, D harfleri ile temsil edilen vites konumları bulunur.

Sizlere daha önce “Otomatik viteslerdeki harflerin anlamı nedir?” konulu yazımızda bu konumların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını kısaca anlatmıştık. Dilerseniz tıklayarak yazımıza ulaşabilirsiniz.

Disk Fren Nedir? Disk Fren Nasıl Çalışır?

Bu seferki yazımızda ise tüm otomatik vitesli araçlarda olmayan ancak bazılarında rastlayabileceğiniz L, 2, 3 konumlarının ne anlama geldiğine değineceğiz.

Aslına bakarsanız bu harfler ile belirtilen vites konumları aracın hızını motor devri ile sınırlama işlevini yerine getirirler. Örnek verecek olursak; aracınız ile yokuş aşağı giderken eğer sürekli olarak fren pedalına basarak frenlerimizi fazla kullanmak istemiyorsak bu özelliği kullanabiliriz. Ya da başka bir örnek vermemek gerekir ise; düz bir yolda giderken aracınızın otomatik olarak vites değiştirmesini istemiyoruz. O halde yine bu harflerin karşılığındaki modlar (konumlar) bizim isteğimizi yerine getirecektir.

L (Low) konumu:

Ağır ya da düşük devir anlamına gelir. Vites bu konuma alındığında araç hep 1. viteste gider. Ne kadar hızlanırsanız hızlanın ya da gaza basarsanız basın araç vitesi değiştirmeyecektir. L konumu ile 1 konumu aynı işlevi görür. L konumuna sahip otomatik vites araçlarda 1 konumu bulunmaz.

Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin 7 Öneri

2 konumu:

Vites bu konuma alındığında ise vites sınırını 2 olarak belirler. Bu konumda da aracınız ile kalkış yapabilirsiniz. Araç 1. viteste kalkar ancak 2. vitesi geçemezsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Karbondioksit-Metanol Dönüşümü

3 konumu:

Vitesin bu konumdaki işlevi de 2’de açıklandığı gibidir. Vites sınırını 3 olarak belirler.

Araba Viteste Mi Yoksa Boşta Mı Daha Çok Yakar?

Kısaca otomatik vites üstündeki L-2-3 konumlarının anlamı nedir açıklamaya çalıştık. Aklınızdaki soru işaretlerini yok etmeyi başarmış olmayı umuyoruz. Sizlerin de bize sormak istediği sorularınız ya da yorumlarınız var ise yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Keyifli ve güvenli sürüşler dileriz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.