Kapat
otomatik_vites_ustundeki
Bilim 0

Otomatik vites üstündeki harflerin anlamı nedir?

Otomatik vites üstündeki harfler ne anlama gelir?

Otomatik vites üstündeki harflerin anlamı çok kez aklımıza takılmış bir konu olabilir. Peki nedir bu otomatik vites üstündeki harflerin anlamı? Gelin beraber bakalım. Eski tarihlerde otomatik vites kullanımı manuel vites kullanamayan insanların tercih ettiği bir özellik olarak düşünülürdü. Oysa artık otomatik vites gerek kullanım kolaylığı açısından olsun gerek sürücü kaynaklı arıza ihtimalinin azlığı olsun birçok sebepten dolayı gün geçtikçe daha çok tercih edilmekte. Çünkü bu eskide var olan düşünce şekli artık neredeyse yok denecek kadar az ve bu algı yıkıldı da denilebilir.

Hibrit Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomatik vites kullanım oranı artmasına rağmen bu vitese sahip araç kullanan çoğu insan bile bazen vites üzerinde bulunan harflerin anlamını merak etmiyor. Manuel vites kullanan insanlar ise çoğu zaman bu konuya tamamen alakasız olabiliyorlar. Ancak her duruma hazırlıklı olmak önemlidir. Bu sebeple bu harflerin ne anlama geldiği bilinmelidir özellikle de acil durum ihtimaline karşı.

Sorumuza tekrar dönecek olursak, otomatik vites üstündeki harflerin anlamı nedir?

P (Park) konumu:

Aracınızı park ettiğinizde ve kullanmadığınız zaman vites kolunu getirmeniz gereken konumdur. Bu konumda el frenini çekmemiş olsanız bile araç sabit konumda durabilir. Ayrıca buna ek olarak birçok araçta vites bu konuma getirilmeden stop etmiş dahi olsanız bile anahtarı çıkarmanıza izin vermeyen bir sistem bulunmaktadır.

R (Reverse) konumu:

Normal manuel vitesli araçlardaki R harfi ile aynı anlama gelir ve aynı işe yarar. Aracınız ile geri geri gitmek istediğinizde vites kolunu bu konuma getirirsiniz. Bazen park alanında bulunan araçları ile yerinden çıkmak isteyen insanların önlerindeki araçlara çarpması veya mağazalara ve dükkanlara girmesi ya da ileri gitmek isterken yanlışlıkla geri gitmesi bu harfin işlevine dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Run Flat Lastik Nedir? Run Flat Lastiklerin Özellikleri Nelerdir?

N (Neutral) konumu:

Aracınız çalışır durumdayken vitesi boşa almak istediğinizde bu konumu kullanırsınız. Bu sayede motor ile şanzıman arasında bağlantı olmayacağından az da olsa yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz. Örnek vermek gerekirse; kırmızı ışıkta beklediğinizde ya da sıkışık bir trafikte durmak zorunda olduğunuz zamanlarda bu konumu kullanabilirsiniz. P harfinin fonksiyonundan farkı eğer frene basmaz ya da el freni kullanmaz iseniz meyilli yollarda aracınızın kayma ihtimalinin olmasıdır.

Retarder Nedir? Retarder Nasıl Çalışır?

D (Drive) konumu:

Aracınıza ileri hareket vermek istediğinizde vitesi bu konuma getirmeniz gerekmektedir. Ayağınızı frenden çektiğinizde gaz pedalına basmasanız bile düz yollarda aracınız yavaş yavaş kendiliğinden hareket etmeye başlayacaktır.

S (Speed) konumu veya O (Overdrive) konumu:

Bu iki konum da aynı anlama gelmektedir. Aracınızın daha çabuk hızlanmasını ve devirlenmesini istediğiniz zaman vitesi bu konuma alabilirsiniz. Halk arasında daha çok sport modu olarak bilinen ve telaffuz edilen bu modda yakıt sarfiyatınızın maksimum seviyelerde olacağını da unutmamanızda fayda var.

L (Low) konumu:

Bu harf ağır devir anlamına gelmektedir. Bu konumun bulunduğu araçlarda 1 rakamı bulunmaz. 2 veya 3 rakamları ile temsil edilen konumlar olur. Vites bu konuma alındığında aracınız yokuş aşağı giderken aracın motor devri kısıtlanarak çok hızlanmasını engellenir. Ya da düz yollarda rakamın belirlediği motor devrinin aşılmasını engellemek amacıyla kullanılır.

Lastik Üzerindeki Bilgiler Ne Anlama Gelir?

Snow konumu (modu):

Bazı araçlarda bulunurken bazı araçlarda bulunmaz. Karlı, buzlu, yağmurlu havalarda kayganlaşan zeminde kalkış yaparken kullanılır. Bu patinaj yapmayı ve kaymayı engeller.

Kısaca otomatik vites üstündeki harflerin anlamı nedir açıklamaya çalıştık. Aklınızdaki soru işaretlerini yok etmeyi başarmış olmayı umuyoruz. Sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Keyifli ve güvenli sürüşler dileriz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.