«
  1. Ana sayfa
  2. Haberler
  3. Otomatik Biber Toplama Robotu

Otomatik Biber Toplama Robotu

biber_toplama_robotu

Sweeper adındaki otomatik biber toplama robotu ile tanışın.

Ben-Gurion Üniversitesi tarafından geliştirilen Sweeper adı verilen otomatik biber toplama robotu bir dizi makina öğrenimi algoritması kullanıyor.

Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği SWEEPER robot, tarım arazisinde dolaşarak biberleri tarıyor. Biberleri renk ve boylarına göre olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayan ve tanıyan robot çiçeklere zarar vermeden biberleri topluyor.

“Facebook yeni nesli yalnızlaştırıyor mu?”

Robot, biber seçimi için 1000’den fazla biber fotoğrafı kullanılarak eğitildi. Araştırmacılar ayrıca, robotun algoritması sayesinde portakal, domates gibi meyve ve sebzeleri toplamak için de eğitilebileceğini belirtiyor.

“Teknoloji nedir?”

Robotun geliştirilmesinde çalışan ABC Robotics Initiative’in başkanı Prof. Yael Edan, amaçlarının tarım işçilerinin işini ellerinden almak olmadığını belirtiyor. SWEEPER gibi robotlar ile zorlu tarım görevlerini daha kolay hale getirmek istediklerini söylüyor.

Aşağıdaki videoda robotun nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *